Спират доставката на въглища за "Брикел", 1200 миньори остават на улицата

14 октомври 2010 00:14   4358 прочита
Христо Ковачки
Христо Ковачки


Христо Ковачки

Доставката на въглища от "Мини Марица" трябва да бъде прекратена от 20 октомври, уточни екоминистърът. До 30-и октомври пък собственикът на “Брикел” Христо Ковачки трябва да започне процедурата за спирането на ТЕЦ-а от експлоатация. МОСВ разработва план-график за принудително извеждане на съоръженията от експлоатация, ако собственикът доброволно не преустанови дейността, каквито индикации се забелязвали на тоя етап.

Нона Караджова призова очертаващите се като безработни след затварянето на "Брикел" между 1000 и 1200 миньори да не се поддават на внушенията на "Подкрепа", които не са защитили интереса им преди 6 години, след като още тогава е било ясно, че без сероочистващи инсталации фабриката е трябвало да преустанови дейността си до юни т.г.

“По повод искането на КТ “Подкрепа” за оставки или предупреждения за ефективни стачни действия бих задала въпроса защо за тези 6 години те не са се обърнали към работодателя, така че той да направи инвестиции, които да приведат завода съобразно екологичните изисквания, или защо през тези години не казаха на работниците какво ще се случи”, разгневи се Караджова. Тя призна, че ако работниците осъзнаят това, няма да се стигне до вълнения и протести, а иначе очевидно ще се наложи да се намесят органите на реда.

Караджова припомни, че още през 2004 година ТЕЦ "Брикел" заявява желание, вместо да ползва преходен период до 2014 година за изграждането на сероочистващи инсталации, да работи 20 000 часа и след това да преустанови дейността си. Тези часове са изтекли през лятото.

От социалното министерство проучват в момента клаузите на приватизационния договор за “Брикел”, за да намерят възможности работодателят да изплати обезщетения на работниците в предприятието.

Успоредно с това МОСВ заедно с икономическото министерство проучват възможностите на различни международни фондове, за да осигурят работа на бъдещите безработни от ТЕЦ-а. Един от вариантите е да се финансират програми за рекултивация на терените в региона. По думите й между 1000 и 2000 души с ниска квалификация ще бъдат уволнени от завода при спиране на работата му. “Знаете, че в района на ТЕЦ “Марица Изток-2” край Гълъбово пейзажът е като “Марсиански хроники” - има много терени за рекултивация, но въпросът е да се намерят средствата по съответните програми”, каза Караджова.

В началото на септември Христо Ковачки се срещна с Караджова и Трайков в опитите си да намери решение на проблема. Тогава Ковачки се е ангажирал да инвестира 38 млн. евро, така че серопочистващата инсталация да бъде приведена в съответствие с екологичните изисквания, както и да бъде осигурена в близките дни банкова гаранция, която да гарантира изпълнение на инвестиционната програма. Тогава и двамата министри се ангажираха да питат Европейската комисия дали “Брикел” може да ползва свободни квоти за вредни емисии, докато изпълни нужните екоизисквания.

След продължителните разговори със синдикатите и Ковачки са били проучени всички възможности за искане за удължаване на работата на компанията. “Абсолютно невъзможно е, защото това означава да не спазим пет европейски директиви”, коментира Караджова.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар