Спасителният план на ЕС ще превърже раната, но няма да я излекува
„Бащата“ на валутния борд у нас проф. Стив Ханке: Отлагането на реформите е разочароващо, свиването на разходи е правилно
Според икономиста Стив Ханке, познат у нас като „бащата“ на валутния ни борд, българското правителство води правилна политика, като планира орязване на бюджетните разходи.
В интервю за БНР Ханке заявява, че данните за състоянието на страната „изглеждат сравнително добре“. „Найважното е, че новото правителство взе решение за намаляване на държавните разходи по начин, който да направи обществения сектор поефективен. Полагат се усилия да се изпреварят проблемите, нямате натрупани големи дългове, нито сериозни дефицити“, посочва той.
По повод предстоящата актуализация на бюджета и неофициалната засега информация, че кабинетът смята да извади пари от фискалния резерв, тъй като очакваните приходи ще са с 2 милиарда лева по-малко от планираното, проф. Ханке казва: „Фискалният резерв се пази, за да се ползва в случай на спешни нужди. И семействата заделят пари за черни дни. Докато пари от фискалния резерв се ползват временно, а след това средствата се връщат там, не виждам проблем.“
„Онова, което ме разочарова, е, че правителството не бе способно досега да форсира реформите в здравната система. Нещата там трябва да се променят. Колкото поскоро, толкова по-добре. Същото се отнася и за социалната сфера. Не виждам достатъчна решимост за предприемане на спешни промени в тези области. Другото, което повтарям още откакто бях съветник на президента Стоянов, е, че най-сериозният ви проблем е корупцията. Всяка мярка, която води до по-малко намеса на държавата в реалната икономика, а и до прозрачност, автоматично би свила и корупцията.“
„Ако ви трябват пари, режете държавни разходи. Това трябва да е посоката. Поуката от случващото в Гърция е съвсем ясна - харчовете на държавата и социалните разходи излязоха извън всякакъв контрол. Гърция е сравнително бедна страна сред тези от Евросъюза, а като влязоха и в еврозоната, решиха, че могат да харчат за социални нужди толкова, колкото и богатите държави. Направиха го и сега са в банкрут. Не може да обещаваш на хората социални придобивки, които нямаш с какво да платиш“, заявява икономистът.
За България той казва, че най-доброто, което може да направи, е да се заеме сериозно с реформите, да следва стегната финансова политика. „Така ще задържите интереса на чуждите инвеститори. Това е добрата страна. Лошата е, че повечето от чуждите ви инвеститори са от Европа. Преките инвестиции у вас се сринаха до нива отпреди няколко години. Търговията и износът ви също са пряко обвързани с ЕС“, напомня Стив Ханке.
Според него не е невъзможно българската икономика да излезе от рецесията през тази година. „Управляващите планират известен икономически растеж, но не и бум. Аз смятам, че ще има известно възстановяване на икономиката ви през тази година, но не и рязък скок. Когато се намираш в криза не е много логично да правиш дългосрочни прогнози.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.