Спад в акциите на европейските банки и кризата в САЩ изстреляха златото нагоре

19 юли 2011 00:02   2170 прочита


До нов рекорд нараснаха вчера световните цени на златото. Към 12 часа в Евросъюза за една тройунция се е плащало 1600,1 долара. По такъв начин борсите реагират на започналото вчера на фондовите пазари на ЕС падане на акциите на много европейски банки.

След като се търгуваше известно време на цена 1599 долара за тройунция, златото реши, че може да изчака с покоряването на поредната бариера от 1600 долара и се смъкна леко надолу, до 1596.80 долара за тройунция. Но все пак от началото на деня вчера в Азия благородният метал е поскъпнал с 6.7 долара, или с 0.4%, среброто се е покачило с 2.2% до 39.94 долара.

Причината за това поскъпване е състоянието на публичните финанси в развития свят. Дълговата криза на еврозоната се подсилва като ефект от продължаващия политически безплоден спор в САЩ около вдигането на тавана на дълга седмици преди паричните ресурси на страната да секнат, по сметки на финансовото министерство.

На този фон инвеститорите заемат сигурни позиции - като злато и швейцарски франк. Валутата на алпийската държава се търси активно, тъй като Берн работи с бюджетни излишъци вместо с дефицити и не търси външно финансиране на правителствените си операции. Сутринта франкът счупи рекорда си към еврото и долара, в момента актуалната му цена е съответно 0.8751 и 1.2275.

Еврото се търгува с чувствително понижение спрямо йената, на ниво 110.76 йени за евро. Йената се засили и спрямо долара, до 78.997 йени за долар. При японските пари винаги има шанс Японската централна банка да се намеси изненадващо и да залее пазара с йени, за да смъкне стойността на валутата. Но в момента Япония празнува празника на морето и денят е неработен, следователно рискът за валутна интервенция е доста по-малък.

С изключение на йената, като цяло азиатските валути, традиционно разглеждани като по-рискови, поевтиняват. Това обаче се дължи не само на бягството към сигурност, а и на опасенията на инвеститорите, че икономическото развитие в световен мащаб ще се забави заради отслабване на покупателната сила в развития свят. Суровините под тази причина са под натиск, както и акциите на енергийните и минните компании.

По тази причина акциите в Хонконг се смъкнаха с 0.6%, в Шанхай с 0.12%, в Сидни с 0.06%. Европейските борси при отварянето си в 10 часа българско време също не радват окото. Към този час понижението във Франкфурт е 1% до 7150 пункта на DAX, в Париж CAC40 се смъква с 1.04% до 3686 пункта, а в Лондон FTSE100 губи 0.88% до 5792 пункта. Загубите се задълбочават.

Водещият италиански борсов индекс FTSE MIB се смъква към този час с 2.25% до 18.035 пункта. От включените в индекса 40 дружества само едно /Pirelli/ днес успява да поскъпне минимално. Акциите на UniCredit, собственик на най-голямата българска банка, се смъкват с 2.4% до 1.181 евро за лот.

Целият DAX свети в червено - а това са 30 водещи световни дружества. Commerzbank се смъква с 4.93%, Deutsche Bank с 3.03%. Allianz губи 2.32%. Ситуацията очевидно е сериозна.

8:07 часа

На световните пазари в момента на фокус е единната европейска валута, която отново е обект на разпродажби. В азиатската търговия еврото загуби над 0.6% спрямо долара и в момента се разменя при ниво USD 1.4063. Спрямо швейцарския франк еврото поевтиня до рекордно дъно от CHF 1.1374. Франкът, от своя страна, постави рекорд и спрямо долара, като купуваше един долар с 80.33 сантима.

Франкът се търси като източник на сигурност, след като напрежението около неплатените дългове на еврозоната продължава да се трупа, а дълговите проблеми на САЩ не показват признак за скорошно решение. На 21 юли президентът на Европейския съвет Херман ван Ромпой свика поредното заседание на европейските лидери с предмет "финансовата стабилност" на еврозоната. Междувременно президентът на Европейската централна банка Жан-Клод Трише категорично отхвърли възможността да се позволи на Гърция да фалира.

Йената поскъпна към долара до 79.02 йени, а австралийският долар се смъква с над 0.5% спрямо щатския поради притесненията от глобално икономическо забавяне, породено от дълговата криза на развития свят, което ще свие търсенето на рисковите активи, но и на суровините, които са сред основните експортни продукти на Австралия. AUD/USD 1.0596.

Пазарът на суровини също отчита понижения, но спадът е избирателен. Петролът леко поевтинява, тъй като проблемите на развития свят вещаят по-малко търсене на горива, 116.90 долара за брента и 96.99 долара за WTI е актуалната цена за барел. Зърнените храни реагират на същото опасение с по-чувствително понижение от почти 1% за царевицата и пшеницата, особено след покачването в петък, дължащо се на спекулации около неблагоприятни климатични фактори.

В същото време златото постави нов ценови рекорд, в момента търгувайки се на 1598 долара за тройунция. Дълговата криза води до страхове, че финансовата система основана на доверие във валути-еталони ще се разклати. Златото, както и швейцарският франк, се търсят като сигурно убежище. Допълнителен фактор за златото е покачването на богатството в Индия и Китай, които традиционно ценят благородните метали повече от хартиените начини за съхраняване на стойност. Технически анализатори дори предричат, че до 2020 г. тройунция злато може да струва и 5000 долара.

Началото на търговията в 29-ата седмица на годината не беше особено интригуващо на фондовите пазари, като най-важната фондова борса в Азия " Токийската, е затворена заради национален празник. Акциите в Хонконг поскъпват с 0.2% до 21 920 пункта, главно благодарение на енергийните дружества.

За сметка на това борсата в Сидни се понижава на фона на притеснения около глобалното търсене на суровини и понижения в котировките на енергийните корпорации. В Шанхай фондовият пазар пада с 0.1% до 2951 пункта, според MarketWatch фактор е отложеният план за листване на чуждестранни компании и изграждане на международна борса.


Още за: цена   злато   акции   Още от: България и свят

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар