Софийска и Благоевградска област движат хотелския туризъм през първото тримесечие
Банско с 14 млн. лв. приход от нощувки, 9.8 млн. лв. са от чужденци, само 26 хил. лв. са оставили гостите в хотелите на Перник
Според последните данни на НСИ за първото тримесечие на тази година броят на леглата в българските хотели намалява с 6.8% спрямо първото тримесечие на 2010 г. Самите хотели и други места за настаняване на туристи с капацитет над 10 легла обаче се увеличават с 1.9% до 2041 броя - тоест през зимните месеци в страната са работели повече хотели, които предлагат по-малко стаи и легла.
Това се е оказало подходяща стратегия за привличане на повече посетители, като ръстът на нощувките на годишна база нараства с 4.3% до 1.558 млн. Все пак реализираните нощувки през първото тримесечие са под нивата от 2009 г. и особено от 2008 г., когато те надхвърлиха 1.8 млн.
През първото тримесечие българските клиенти увеличават реализираните нощувки с 9.6% до 881 хиляди, а чужденците отчитат намаляване с 1.9%. По-сериозен спад е отчетен в броя на туристите от Австрия, Германия, Испания и други. У нас са почивали много повече туристи от Корея и Китай.
Коефициентът на заетост на легловата база е 16.3%, което е с 1.4 п.п. над показателите през първото тримесечие на 2010 г.
Общо приходите от нощувки през януари, февруари и март са 75.2 млн. лв., отчитайки ръст от 1.9%. Но този ръст се дължи на повечето пари, похарчени от българите, докато приходите от нощувки на чужденци спадат.
Интересен е анализът на реализираните приходи от нощувки по региони. София като столица и "стопанка" на Боровец в Северна Рила разбираемо реализира най-голям дял в приходите от нощувки през зимните месеци, в размер на почти 22 млн. лв., от тях 16 млн. лв. от чужденци.
Веднага след София се нарежда област Благоевград с туристическия център около Банско, с приходи от нощувки в размер на над 14 млн. лв. и 9.8 млн. лв. от чужденци.
Смолян с почти 7 млн. лв. приходи от нощувки значително изпреварва областите Пловдив и Варна с по над 5.3 млн. лв. приходи. Предимствата на Врачанския Балкан и Източните Родопи очевидно не се използват: във Враца са реализирани само 350 хил. лв. приходи от нощувки, а в Кържали 250 хил. лв. Само 26 хил. лв. са оставили чужденците в хотелите на Перник.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.