Социолози за 100-те дни: Решителна хаотичност и хаотична решителност

04 ноември 2009 00:18   3021 прочита

Искам да слушам за маскарлъците на бившите управляващи от съдебната система и прокуратурата, а от настоящите - какво става, за да мога да живея аз по-добре, заяви Татяна Буруджиева

Много говорене и малко реални действия - около това определение за първите 100 дни на кабинета „Борисов“ се обединиха социолози. Пред „Всеки ден“ те акцентираха върху успеха на правителството в обясненията, че голяма част от проблемите в страната са наследени от предишното управление или се дължат на глобалната кризисна ситуация. Социолозите предупредиха, че необикновено високият рейтинг на доверие трябва час по-скоро да се материализира от управляващите в конкретни действия и резултати, каквито досега няма.
Това дава и повод за определения на първите 100 дни на кабинета на ГЕРБ като „решителна хаотичност и хаотична решителност“. Така социологът Кольо Колев оцени управлението след 5 юли т.г. Има много силна демонстрация на решителност и на неподготвеност, хаотичност. Всички тези неща издават липса на ясна визия, изтъкна той. Според него много думи на управляващите нагнетяват „нездраво напрежение“ и усещане, че страната продължава да е в предизборна ситуация. Страхувам се, че можем да продължим да наблюдаваме абсолютно същото - демонстрация на някакъв радикализъм, съчетан с липса на реални икономически, политически и социални действия, посочи Кольо Колев.
Татяна Буруджиева бе още по-категорична и оцени първите 100 дни на кабинета „Борисов“ като „зле свършена работа“. Има разминаване на дневния ред между политиците и избирателите, заяви Буруджиева. Тя посъветва управляващите да се заемат за работа и да говорят за нещата, които правят. Защото така спечелиха изборите - като ни казаха, че има едни управляващи, които крадат и са маскари. Няма какво повече да продължават да ми го говорят. Значи, искам да слушам за маскарлъците на бившите управляващи от съдебната система и прокуратурата. А от настоящите управляващи искам да слушам какво става, за да мога да живея аз по-добре. Да слушам за пици и баници, на мен ми се струва абсолютно неприлично, подчерта Татяна Буруджиева.
Оценката на хората за управлението на ГЕРБ досега е 4,13. Такива се резултатите от изследването на „Алфа Рисърч“. Ръководителят на агенцията Боряна Димитрова обясни пред „Всеки ден“, че най-критикувани от българите са сферите на здравеопазването и на сигурността. Хората очакват конкретни ангажименти, дори не казвам резултати - поне да е ясно как ще се постигнат те. В редица области до момента такива няма. Ако в здравеопазването не бъдат постигнати резултати, това може да изяде главата на правителството. Другата основна сфера с най-висока степен на чувствителност е личната сигурност, борбата с корупцията, прекратяване на злоупотребите. За момента в тази сфера има усещане за даване на силни заявки, но и усещане за липса на видими резултати, изтъкна социологът.
Боряна Димитрова подчерта и факта за слабата опозиция на ГЕРБ. От една страна е налице обществена подкрепа за кабинета „Борисов“. От друга страна - дори когато са налице определени критики, няма значима политическа сила, която да ги подеме. Затова ревизията на предишното управление, направена от ГЕРБ, изигра роля както по посока подкрепа на правителството, така и в посока на отслабване на политическия опонент БСП, допълни Боряна Димитрова.
Социологът и член на Националния съвет на БСП Юрий Асланов не даде оценка на началото на управлението. Не мога да си съставя мнение все още, защото изчаквам да почнат да работят и тогава ще се произнеса, каза той. Според него досега само една точка се изпълнява от предизборната програма на ГЕРБ - тази за ревизия на предишното правителство. Това им служи за оправдание за изоставянето на всички други ангажименти, посочи социологът и прогнозира: „Те могат да се удържат на етапа на говоренето още известно време, защото все още енергията за разчистване на миналото в общественото съзнание е доста силна. Могат да лежат на тази вълна, но тя постепенно прекипява и започва да се чувства умора и леко отдръпване. Така че, рано или късно, трябва да започнат да правят нещо“.
Правителството се справи добре. То успя да убеди гражданите, че проблемите са наследени, идващи от глобалния контекст, а не от негови действия. Така политологът Димитър Димитров оцени първите 100 дни на кабинета „Борисов“. Той обърна внимание на това, че одобрението към кабинета е достигнало максимални и непознати за последните 7-8 години стойности, но правителството все още трябва да се доказва като управление. Дебатът за бюджета ще докаже, колко правителството има солидни аргументи за своето управление, посочи Димитров. Той също предупреди: „ГЕРБ на този етап подържа добър диалог с гражданите, но все още няма такъв диалог в елита“.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар