Сметната палата установи: Фонд „спестявал“ средства за лечение на деца в чужбина, бавел решения с месеци
В резултат някои малки пациенти починали, без да дочакат лечение, а дарителите намалели
Половината от парите за лечение на деца в чужбина чрез специално създадения за целта фонд не са били усвоени. Това е показал одит на Сметната палата за дейността на фонда от началото на 2005 до края на 2008 г.
Председателят на сметната палата Валери Димитров съобщи вчера при представянето на одита, че неусвояването на парите се дължи на лоша нормативна уредба и бюрокрация. Бюджетната субсидия през одитирания период възлиза на 9.5 млн. лв., а са били изразходвани една 5.8 млн. лв.
Отделно от субсидията са получени дарения за 2 млн. лв. Въпреки че вече е била наложена практика в края на годината да се връщат средства обратно в бюджета, от бюджетния излишък за 2008 г. на фонда са дадени 20 млн. лв. От тях са били усвоени едва 550 хиляди лева.
Одитът е установил още, че одобрението на молбите е било протакано с месеци и дори с години. Вследствие на това има деца, които са починали, без да дочакат лечение. Ева Гълъбинова, която е участвала в одита, заяви, че знае за три такива случая. Други младежи пък в процеса на чакане са навършили 18-годишна възраст и са загубили правото фондът да финансира лечението им. Освен това не е проследявано какво се случва с децата, които вече са преминали лечение, финансирано от фонда.
Протакането се дължи на мудната работа на комисията за лечение в чужбина към здравното министерство и обществения съвет към фонда, както и на лошата комуникация между тях.
От Сметната палата съобщиха, че е имало случаи, когато национални консултанти предписват лечение в чужбина на дадено дете, но фондът не го одобрява. Средно между 60 и 150 дни са чакали семействата на болни деца, за да получат одобрение за лечение в чужбина. Има обаче случаи, в които чакането е продължило 400-500 дни. Едва в 4 случая одобрението е станало в деня на подаване на молбата.
За проверявания период са намалели средствата от дарения въпреки въведените данъчни облекчения за физически и юридически лица. От Сметната палата смятат, че това се дължи на изгубеното доверие от страна на някои дарители.
Като цяло работата на фонда се оценява като непрозрачна и в обществото има малко информация за нея. Така например има и лични лекари, които не са знаели, че могат да насочат малките си пациенти към фонда. Освен това одитът е констатирал, че в едни случаи е позволявано превишаване на финансовата рамка за едно лечение, а в други не. Това е ставало по неясни критерии.
Изследване на одитния екип сред родители на деца, подали молби за лечение, показва, че 65% искат скъсяване на процедурата за одобрение. 40% пък искат в обхвата на дейността на фонда да се включат още видове лечения.
От Сметната палата ще предложат законодателни промени за подобряване дейността на фонда.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.