След 15 години училищата ни ще са в Топ 20 на световните класации
Интервю с председателя на Синдиката на българските учители Янка Такева
Качеството на българската образователна система се повишава, но трябва да отстраним само някои недостатъци, е мнението на председателя на Синдиката на българските учители Янка Такева. Правописът и правоговорът са недостатъците на родното образование, но Такева е оптимист, че след 15 години нашите училища ще се наредят сред първите 20 в света по качество. “Няма друга образователната система, която да дава 7500 студенти в световните университети. Това е българското образование”, категорична е тя.
- Резултатите от матурите показаха повече шестици и проблеми с правописа. Какъв е изводът?
- Убедена съм, че образователната ни система върви към повишаване на качеството на образованието. Убедена съм, че след 15 години средното ни образование ще влезе в Топ 20 на страните в света. Безспорно имаме неща, които трябва да доусъвършенстваме - това е правописът. Скептична съм за това, което се получи като резултат, че учениците не знаят къде се поставят запетаите. Това преди всичко се прави от притеснение или бързане, но не и от незнанието.
В българския език по-скоро имаме проблеми с пълния, краткия член, фонетичния език. В българското образование трябва да има повече логопеди. Трябва повече да бъдат застъпени часовете по български език, а не по литература.
Произведението може да се прочете, да се направи анализ върху него, но слабостта е в правописа и правоговора на българския език. Там е лошата методика. И тя трябва да бъде променена, осъвременена и съобразена с този недостатък. Синдикатът е настоявал в тази посока. Министър Сергей Игнатов има намерение с държавното образователно изискване по български език всяко нещо да си дойде на мястото.
- Защо българският ученик понижи грамотността си? Интернет ли е виновникът?
- Не само в интернет е причината. Там правописът до голяма степен е сбъркан. Стабилните знания за грамотност, особено на писмения език, са много важни. Препоръките на Европейския съюз са ясни - човек не може да овладее чужд език, ако няма основата на стабилните знания и граматиката на родния си език. Трябва всички сериозно да се замислим за това - не само в образованието, но и в семейството. Без родителите и помощта на обществени нагласи училището надали ще може да се справи самичко, въпреки че полагаме невероятни усилия в тази посока.
- Откъде идва прогнозата, че след 15 години ще сме в световния Топ 20?
- Знам как вървят другите образователни системи. Това не е моя прогноза. Аз съм вицепрезидент на Женския комитет на Международната профсъюзна конфедерация. Дискутираме тези неща. Знам, че българската образователна система е много ценена в света и в Европа, че се слави и почита нейната широка общообразователна подготовка, която подготвя младите хора за социализация.
Нужно ни е да оправим някои малки компоненти, свързани с природо-математическите дисциплини. Това, което е приоритет, е усвояването на чуждоезиковото обучение. Единствено българската образователна система е на първо място по общообразователна подготовка.
- Към нея има редица критики, че твърде много товари учениците и често с излишна информация.
- Тези неща трябва да станат с пренареждане на учебните планове и учебните програми. Не е потребно това нещо да се учи в дадената дисциплина, а в междупредметната интегративна връзка, извънкласните и извънучилищни форми, във философските дисциплини като опознаване на околния и глобалния свят. Голямата магия е да пренаредим учебните планове, програми и съдържание. Няма друга образователната система, която да дава 7500 студенти в световните университети. Това е българското образование. Нека всеки си направи сметка за ролята и мястото на българския учител. Да му отдадем нужното уважение.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.