Скандалът със стенограмата ни въвлича в дипломатически скандал, предупреждават сините
РЗС осигури гласовете, нужни за импийчмънт на президента
ГЕРБ най-вероятно ще има достатъчно гласове на народни представители, за да прокара обявеното в сряда искане за отстраняване на държавния глава. Това става възможно, след като лидерът на РЗС Яне Янев, който до вчера настояваше, че няма основания за импийчмънт на президента, заяви, че е променил позицията си и ще подкрепи ГЕРБ. Така искането за започване на процедура по импийчмънт се очаква да гласуват 117-те депутати на управляващата партия, 21 от Атака, 14 от синята коалиция и 11 независими, сред които тези от разпадналата се парламентарна група на РЗС, напусналите я Марио Тагарински и Димитър Чукарски, както и отскоро депутатът Венцислав Върбанов. Или 163-ма депутати. За да бъде прието предложението за импийчмънт от Народното събрание, то трябва да бъде подкрепено от две трети от депутатите, което означава 160 души.
Промяната в позицията на РЗС е скрепена с декларация, в която се правят уверения за това, че ПП РЗС е готова да участва в консултации и да осигури необходимите гласове за започване на процедурата за импийчмънт с цел предизвикване на сериозен политически дебат по Конституцията. Именно дебатът за нова Конституция се изтъква като причина за промяна в решението на партията на Янев. Проблемът за взаимодействието между институциите се корени в основния закон, а т.нар. скандал Първанов - Дянков е пореден израз на непоправимите пороци на сегашната Конституция, която не може да бъде ремонтирана, а трябва напълно нова, твърдят от РЗС.
Междувременно депутатът от Синята коалиция Асен Агов сигнализира, че историята със стенограмата от срещата между президента Георги Първанов и вицепремиера Симеон Дянков може да прерасне в грандиозен външнополитически скандал. По думите му чужди представители на държави в София и в европейски столици вече са започнали да питат дали са записвани техни срещи в президентството, разговори с държавни и правителствени ръководители, както и с министри от съюзнически държави - НАТО и ЕС. Тревогата ни се засилва от факта, че не се знае къде отиват тези записи, ако ги има, отбеляза народният представител.
Финансовият министър Дянков отказа да коментира дали е доволен от възбуждането на процедура по импийчмънт срещу президента с аргумента, че бърза за летището. В отговор на журналистически въпрос дали е знаел, че по време на разговора му с Първанов е бил записван, Дянков заяви: „Не, не знаех.“
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.