Синята коалиция показва непознаване на законите
Шефът на Държавната комисия по сигурността на информацията Цвета Маркова
Интерпретацията на доклада, която направиха от Синята коалиция в пленарната зала, издава базисно непознаване на Закона за защита на класифицираната информация, Закона за ДАНС и произтичащото от тези два закона взаимодействие, смята председателят на Държавната комисия по сигурността на информацията в интервю за агенция КРОСС.
- Г-жо Маркова, какви са изводите от годишния доклад за работата на комисията, който бе приет днес (бел. ред. - в четвъртък) в парламента?
- Този годишен доклад представлява анализ и оценка на цялостната система на националната база за работа с класифицирана информация. Годишният доклад е рутинен. Той представлява форма на граждански контрол, в случая на законодателната власт върху Държавната комисия по сигурността на информацията като част от изпълнителната власт, а чрез комисията и върху работата на службите за сигурност и обществен ред. Преди да бъде внесен за разглеждане в парламентарната зала, докладът е приет от комисиите по външна политика и отбрана, вътрешна сигурност и обществен ред и комисията за контрол на ДАНС, защото държавната комисия осъществява контрол върху общо 13 служби за сигурност и обществен ред в България, една от които е и ДАНС. Това означава обаче, че само около 1/12 от нашата работа е свързана с тази комисия за контрол на ДАНС.
- Бихте ли посочили някои моменти от доклада, като изводи от работата на комисията през изминалата година?
- Бих отбелязала увеличения брой на образуваните прокурорски проверки по отношение на допуснатия нерегламентиран достъп. През 2008 г. те са 9, а през 2009 г. - 35. Нарастването е почти четирикратно, което означава затягане на дисциплината и засилване на вниманието при работа с класифицирана информация. Това действа дисциплиниращо по отношение на всички държавни органи и институции, които работят с класифицирана информация.
- От Синята коалиция обаче гласуваха „против“ доклада. Съпредседателят й Иван Костов обясни, че имат сериозни забележки към дейността на комисията и недоверие към нейния състав. Как бихте коментирали?
- За мен е интересна интерпретацията на доклада, която направиха от Синята коалиция в пленарната зала днес (бел. ред. - в четвъртък). Тя издава базисно непознаване на Закона за защита на класифицираната информация, Закона за ДАНС и произтичащото от тези два закона взаимодействие. Отделно от това искам да споделя, че държавната комисия по сигурността на информацията е изключително удовлетворена от взаимодействието с ДАНС и МВР и не счита за необходимо да повишава степента на контрол по отношение на тях. Контролът е напълно достатъчен, въпросът е вече за системното му прилагане.
Международният авторитет на комисията е изключително висок. И по оценката на директора по сигурността в НАТО тя се справя чудесно със своите задължения. При посещението си преди месец той не спести високата си оценка, като каза, че НАТО знае колко силен национален орган има България в лицето на Държавната комисия по сигурността на информацията.
- Как се отразиха по същество върху работата на комисията промените в Закона за електронните съобщения?
- Те се отразиха най-вече върху работата на Софийски районен съд и останалите районни съдилища, като ги натовариха доста много. Но така беше разписано в закона. Разбира се, своевременно в лицето на изпълнителната власт и лично на премиера Борисов и на вицепремиера Цветанов беше оказано съответното съдействие, за да се осигури материалната база за приложение на Закона за електронните съобщения. Иначе в нашата пряка ежедневна работа ние сме направили необходимите срещи с всички участници в този процес. Предстои среща и с мобилните оператори, за да уточним детайлите в работата на всеки един от тях и да разпишем задължителни указания, които да дадат възможност за по-точно и еднакво приложение на закона.
- Относно следенето на трафичните данни в интернет за тежките престъпления от страна на МВР има ли вече резултати от тази промяна?
- Не разполагаме с инструментариум за подобно наблюдение, така че на този въпрос най-точен отговор би могъл да даде вицепремиерът Цветан Цветанов.
- Къде са основните течове на класифицирана информация? От кои институции и по кои канали?
- Институциите са ясни - това са онези ведомства, в които се създава класифицираната информация. С каналите се занимава прокуратурата и силно се надявам да приключи бързо делата, за да се установят течовете. Ние участваме под формата на експертизи в съответните производства и експертите от държавната комисия представят в срок своите становища.
- Понеже споменахте за прокурорски преписки, да Ви попитам - има ли осъдени?
- Да, за миналата година, която отчитаме, има осъдени. Вероятно ще ме попитате за знакови фигури, но няма такива. Става дума за случаи, в които неволно, по непредпазливост, е допуснато унищожаване или недобро отчитане, съгласно правилата и бюрократичните изисквания на закона. Но в никакъв случай не става дума за застрашаване на националната сигурност или суверенитет.
- А тези лица от кои институции или ведомства са?
- Това са от хора от силовите ведомства, там където се произвежда такава информация. Няма как подобна информация да изтече от Министерството на културата или от здравното министерство.
- Какви са забележките и препоръките на комисията за контрол на ДАНС по доклада?
- Препоръките са общи. Ние сме се съобразили в нашата работа до този момент с тях и сме информирали председателя на Комисията за контрол на ДАНС в лицето на народния представител Волен Сидеров за предприетите мерки. По тези мерки се работи и в момента заедно с председателя на ДАНС и нашия ресорен министър Цветан Цветанов. Но този процес изисква известно технологично време, за да се случи. Още повече, когато става дума и за ангажирането на определен, и то значителен, финансов ресурс. Защото обемът непрекъснато нараства и този обем предполага нов подход и при подготовката на софтуерните продукти и в аспект на човешки ресурси - чисто битово устройване на съответните служители, които са ангажирани.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.