Синдикатите: Не чакайте мирна есен без повишаване на доходите

29 октомври 2011 00:01   6 коментара   14686 прочита
Пламен Димитров
Пламен Димитров


Пламен Димитров

КНСБ и КТ “Подкрепа” категорично не подкрепят Закона за държавния бюджет за 2012 година във вида, в който е предложен от финансовото министерство и какъвто бе обсъждан на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество.

“Бюджетът за следващата година е прекалено консервативен и предпазлив”, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Синдикатите не подкрепят и така предложените Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване и Закон за бюджет на НЗОК за следващата година. Без увеличение на доходите за следващата година няма как двата синдиката да приемат бюджетите.

“Не мислим, че есента ще е мирна, ако няма политически ангажимент за повишаване на доходите”, каза още Пламен Димитров.

КНСБ и КТ “Подкрепа” искат увеличаване на минималната работа заплата на 290 лева, 10% увеличение на възнагражденията на всички работещи в бюджетния сектор и на пенсиите с поне 5%. Според техните разчети, ако се увеличат заплатите с 10% от 1 април и ако се увеличи минималната работна заплата, отново от 1 април, това ще излезе на бюджета 276 милиона лева на годишна основа. Още 260 милиона лева ще трябва да се извадят от бюджета, ако се вдигнат и пенсиите.

Те дори имат и конкретно предложение откъде да дойдат тези пари. Според тях заложеният в бюджет 2012 година дефицит е абсолютно ненужно нисък. “Дянков сам си позволи 2% дефицит с Пакта за фискална стабилност. Ако се увеличи дефицитът до 2%, това ще е една възможност за нови 550 милиона лева, които могат да обслужат разходни политики, които искаме”, отбеляза президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Синдикатите смятат още, че приходите, заложени в бюджета, са силно занижени, както и това, че рамката на бюджета може да бъде друга, малко по-разхлабена, но достатъчно устойчива.

Не може 4 години да бъдат замразени заплатите в бюджетната сфера, не може пенсиите също за 4 години да бъдат замразени”, коментира Димитров.

Синдикатите искат от НСТС новите системи за заплащане на администрацията. Освен това те настояват, когато се правят ревизии по ДДС от НАП, паралелно да се прави и ревизия за осигурителни вноски и всяко искане за възстановяване на ДДС да води след себе си и проверки за осигурителните вноски.

“Ние не разбираме защо за поредна година министърът на труда и социалната политика се въздържа да установи еднакъв ръст на минималния осигурителен доход за всички икономически дейности. Настояваме максималният осигурителен доход през следващата година да се увеличи на 2700 лева и след това да следва логиката на 10 минимални работни заплати”, категоричен бе Димитров.

6 коментара
29 Октомври 2011 08:06 | от къде пари???
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

Този синдикатаджия да вземе да си направи свой бизнес, пък да го видим как ще увеличи заплатите на работниците си, ако изобщо успее да намери работници. Вече на никой не му се работи. Всеки в тази държава иска само да получава. И статистиката показва, че един работи, а десет ползват парите от труда му - безработни, инвалиди, пенсионери, майки, много фалшиви болни, вечните цигани... Нали за да се увеличат доходите парите трябва да дойдат от някъде. Трябва да се работи мноооого и качествено, пък тогава да се иска!


29 Октомври 2011 08:08 | Димитров-Бл
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Ей смешници синдикалисти, заровете си тиквите някъде и не се показвайте. Измитайте се и не харчете повече нашите пари. Какво зависи от вас ааааа, какво направихте досега освен да крадете и пиете с управляващите


29 Октомври 2011 08:28 | Безработен
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

В РБ няма синдикати. Всички са предатели и само фигурират. Страхливи сиви мишки. не защитават адекватно провата на работещите. Гола вода са. Чужденци дойдоха, станаха работодатели и използват като роби нашите хора за мижави заплати, не спазват КТ, както и Европейската Конституция и куп закони свързани със зсравето ва българите които им работят, а българските синдикати нищо не са направили адекватно. Явно са корумпирани или изпълняват поръки на заинтересовани да е така.


29 Октомври 2011 11:52 | до безработен
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Чужденците идват в България заради по-ниското заплащане на труда като цяло в страната. В противен случай те ще си работят бизнеса в страните си. Не очаквайте, че ще ви заплащат заплати като в западна Европа. Не очаквайте също, че така изведнъж като с магическа пръчка заплатите в България ще се изравнят със западно европейските. Като не ви харесват тук заплатите, идете в зап. Европа и работете там, та да видите как се работи, за да се получава.


29 Октомври 2011 19:34 | Безработен
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

До:"до безработен". Вие от кои сте? От чужденците или от предателите? Явно нямате предства колко часа работят шивачки при гърци или в др. цехове, за 300 лви по-малко, като ги взимат след няколко месеце или повече. Става въпрос за нарушавате на права на работещи в собствената им страна и нито синдикати нита ГИТ ги защитава. Дано някога бъдете на мастото на тези работнички. Такива като Вас-сиви мишки пречат на спрведливостта в РБ.


30 Октомври 2011 20:45 | до безработен
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Аз закрих шивашкият си бизнес точно защото шивачките отиваха на работа в гръцките цехове, въпреки че при мен получаваха редовно заплати и осигуровки и работеха от 8 до 17 като чиновници, а при гърците работят до среднощ, често в събота и неделя за 20- 30 лева повече и често без осигуровки .Гърците се държат унизително с тях, самите те го разказват ...и въпреки това към гръцките цехове има повече наплив от шивачки, отколкото към българските. Хора -мазохисти и мислещи със задните си части без никаква логика никой неможе да защити - най-малко пък синдикатите.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар