“Шпигел”: Цветанов поставил условие на САЩ
Приемаме затворници от Гуантанамо, но визите падат
За да приеме България двама души от задържаните в Гуантанамо, вътрешният министър Цветан Цветанов поставил на САЩ условие да свалят визите за български туристи и бизнесмени и да помогнат с разходите по прехвърлянето на затворниците - това става ясно от докладите на Дан Фрийд, който води преговорите за приемането на затворници от Гаунтанамо, съобщи онлайн изданието на германското списание “Шпигел”. То се позовава на документи, предоставени от сайта Уикилийкс (WikiLeaks). Според доклада Фрийд предложил символични средства между 50 000 и 80 000 долара за приет затворник.
Едно от основните предизборни обещания на президента Барак Обама бе да закрие затвора Гуантанамо. От публикуваните документи обаче става ясно, че намирането на нови домове за задържаните не е било лесно и евтино. По време на преговорите Фрийд обещавал на различните страни пари, помощ за развитие и дори политически капитал, като визита на американския президент или покана за гостуване в Белия дом. Разговорите са приличали на пазарлък, като страните са изтъквали потенциалните заплахи, пред които ще бъдат изправени, ако приемат затворници, за да вдигнат цената.
Към момента почти 600 от 800-те задържани в Гуантанамо са освободени и изпратени в различни страни.
България в крайна сметка прие един затворник от Гуантанамо - 38-годишен сириец. По време на разговорите вътрешният министър Цветан Цветанов обясни, че страната ни ще приеме “един, но не повече от двама задържани в затвора Гуантанамо”, и ще избере затворник, който отговаря на много високи критерии, с “достойно” поведение и “семейни ценности”.
До момента няма раздвижване по въпроса за отпадането на визите. За да влезе България в програмата за безвизови пътувания, има две условия, на които страната ни все още не отговаря - въвеждането на паспорти с биометрични данни и делът на отказите на виза да е под 3% от подадените молби. В момента този процент по отношение на български граждани е над 10 на сто.
Американската база в Гуантанамо, Куба, бе използвана от военноморския флот на САЩ, а през 2001 г. в нея бе изграден и силно охраняван военен затвор. В него са задържани заподозрени в тероризъм и военни престъпления. Около затвора избухна скандал, след като станаха известни факти за нечовешко отношение към задържаните - физическо насилие, принудително държане на затворника буден, излагане на силен шум, симулация на давене.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.