Shelter Offshore: Пазарът на имоти в България умря за една нощ

23 август 2011 00:18   5016 прочита


Пазарът на недвижими имоти в България беше най-бързо развиващият се преди няколко години. Предлагаше се собственост с удобно разположение за всеки - от крайбрежието и планините, през столицата, до провинциалните региони, в които искаха да избягат тези, мечтаещи за спокойна почивка в чужбина, пише Shelter Offshore.

Имотите в страната бяха лесно достъпни и стойността им нарасна, след като България се присъедини към ЕС и след това се покачи още по-високо с масов маркетинг, който не беше построен на здрава и реалистична основа. В същото време хората започнаха да поставят под въпрос постоянно увеличаващата се стойност на жилищата в България, и да питат за съотношението цена-качество на изработката, броят на свободните имоти на пазара и търсенето в курортите, където се продават имоти за инвеститорите.

Но докато световните капиталови борси навлизаха в криза, недвижимите имоти се превърнаха в един от най-големите балони. Така пазарът на недвижими имоти в България на практика “умря за една нощ”.

Какво всъщност се случва сега на “мъртвия пазар на недвижими имоти в България, защото все още има англичани, живеещи в страната, и такива, които имат инвестиционни активи”.

Факт е, че България е може би най-голямата жертва на свръхпредлагане на имоти. Британците и ирландците вярваха, че са богати, защото бяха убедени, че стойността на собствените им домове се покачва и че евтините кредити, които можеха да получат, щяха да бъдат лесно изплатени. България беше почти митична земя, на ръба на влизането в ЕС, където инвестициите ще се изплатят многократно.

Това беше смисълът да се купи инвестиционен имот в България, вместо например в Дубай. В действителност това накара хората да купуват, без въобще да си правят труда да проучват пазара. Всички проблеми, криещи се в него, бяха игнорирани от търговците, агентите по недвижими имоти и купувачите.

Истината е, че влизането в ЕС не означаваше, че страната ще успее да се възползва от всички фискални стимули за “една нощ”, че нацията има екстремни проблеми, свързани с наследството от комунистическото си минало, че икономиката й е силно циклична, така че България няма как да постигне достатъчно висок стандарт на живот още много години.

В Испания има стабилен туристически пазар, дори по време на рецесия, международни училища за онези, които говорят английски, и безразличие, ако не гостоприемност към емигрантите. В България туристическият пазар е в пъти по-малък, няма много международни училища с английски лектори. Въпреки двойно по-ниската безработица, перспективите за намиране на работно място са в пъти по-малки, както и заплатите. А приемането на чужденците е трудно, ако направите само една крачка в страни от сравнително добре уредената София.

Всички тези истини носят допълнителна тежест за инвеститора в недвижими имоти, който и без това е под натиск от факта, че българската икономика е на прага на сериозни затруднения заради фискалната и дългова криза в еврозоната.

Какво всъщност се случва в мъртвия пазар на недвижими имоти в България? Отговорът е “почти нищо”

Според Colliers International цените на жилищата в България са паднали с 20% средно през миналата година, след почти толкова голям спад през предходната година.

В някои от популярните преди дестинации, известни преди като “горещи точки” по крайбрежието и в планините, няма търсене и много от проектите стоят празни и незавършени, тъй като строителите са фалирали, или просто са решили да изчакат по-добри времена.

В София продължава да има някаква активност на пазара на недвижими имоти, движена от естествения приток на хора към столицата. Все пак, ако се вгледате в напречното сечение на областите, можете ясно да се види, как са паднали цените в някои по-малко популярни части на града, и как дори най-добрите имоти се купуват на цени под 1000 евро на квадратен метър.

Да, можете да купите евтин имот в България сега, защото всеки, който притежава такъв, иска да го продаде.

Строежите на нови жилища са намалели с 26% през последните месеци, но цените са паднали с над 6% през второто тримесечие на 2011 г, по данни на Homes-GoFast.com.

Ако нещо изглежда евтино, то вероятно е евтино - евтино построено. Въпреки че според TheMoveChannel 3.3% от всички запитвания за недвижими имоти извън Великобритания са за България, и най-вече за зимните курорти, трябва да се има в предвид, че почти всяка история за проблеми със собствеността се е случвала в балканската страна.

Много хора са били измамени, ограбени, никога не са получили закупените имоти, или са ги получили в незавършен вид и без обещаните комунални услуги. Корупцията и бюрократичните процедури са ужасни.

България не е лоша страна или лош избор за например преместване. Но пазарът на недвижими имоти е минно поле.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар