Шефът на "Пирогов": Всички пострадали при пожара в Кочани са екстубирани Доктор Валентин Димитров обясни и какви са симптомите на менингококовата инфекция

30 март 2025 06:08   3035 прочита


Доктор Валентин Димитров обясни и какви са симптомите на менингококовата инфекция

 
"Трагедията наистина е голяма, защото става дума за деца. Пациентите са на възраст между 15 и 31 години. Казвам деца, защото моите деца са на тази възраст. Единият от най-тежките пациенти вече е изписан. Тежките пациенти, които бяха докарани при нас - още са на лечение, но всички са екстубирани". Това каза пред NOVA директорът на УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов" доктор Валентин Димитров по повод състоянието на пострадалите след пожара в Кочани, които са настанени в спешната болница. 

И подчерта, че на осемте пострадали им предстои дълго възстановяване. Директорът на "Пирогов" благодари и на всички, откликнали на призива за даряване на кръв за ранените при пожара в Кочани. "Нашето желание е максимално бързо да можем да помогнем на тези хора и те да бъдат изписани и върнати при семействата им. Но колко време ще продължи лечението не мога да кажа. Ще продължи толкова, колкото трябва", посочи той. 

Директорът на "Пирогов" беше категоричен, че на този етап не стои въпросът колко ще струва лечението на пострадалите от пожара в Кочани. "Само по себе си лечението е много скъпо, защото е свързано с много биопродукти, с много антибиотици, с много специфична апаратура. Но в конкретния случай ние не мислим за парите. Въобще не е стоял на дневен ред въпросът кое колко струва и как ще бъде платено. Болницата е обезпечена. Имал съм един разговор, който за мен е абсолютно достатъчен като директор на болницата - с министъра на здравеопазването. Министърът каза, че иска да се направи всичко, както трябва, а останалото е негова грижа", заяви доктор Димитров. 

 
Менингококовата инфекция не е ново заболяване. Има я от край време и не е нещо, с което българският лекар да не се е срещал. Специфичното при нея е, че е много рядка, но пак сега е сезонът, в който се развива. Просто метеорологичните условия и нагласата на детския организъм е такъв, че сега става по-възприемчив към заболяването. В процентно изражение менингококовите инфекции не са толкова много, бих казал дори, че са статистически незначими на фона на цялата заболеваемост в държавата. Но характерното за менингококовата инфекция е, че тя може да протече от едно носителство, което е абсолютно безсимптомно и менингококовите да обитават устната кухина до фудроянтно протичане, което може да протече в рамките на 2 до 4 часа и да завърши летално, коментира Валентин Димитров въпроса с инфекцията, от която се лекуват няколко деца в страната. 

Той обясни и кои са факторите и особеностите, които създават предпоставки за заболяването - незрялост на имунната система, предразположеност на самото дете, близки боледувания в предходни периоди. "Най-важното за родителите е да обръщат внимание на всяко едно безпричинно повръщане, което е започнало спонтанно, световъртеж, главоболие с така наречената, както си изразяваме в медицината, вратна ригидност или детенцето да не може да си сгъва врата. Това е един сигнал, че това са първите симптоми на заболяването", уточни той. 

Доктор Димитров подчерта, че от началото на годината в най-голямата спешна болница у нас е имало три случая на менингококова инфекция. И трите деца са били приети в "Пирогов", където са диагностицирани и след колаборация с други лечебни заведения са изпратени към техните инфекциозни отделения. "Едното детенце е било в по-тежко състояние, лекувано е при нас до момента, в който е можело да бъде транспортирано към друго лечебно заведение. Работим в много добър синхрон с детската болница в София", обяви той. И допълни, че децата са били на възраст между 3 месеца и 16-годишна възраст. "Едното дете все още е в реанимация и се лекува. Единият случай приключи неприятно, а другото дете е излекувано". 

Доктор Димитров посъветва родителите при съмнения за вируса - да отидат до първото болнично заведение, което е близо до тях, и в което има детско отделение. "Защото е важна бързата ориентация от лекар-специалист - да види и да се ориентира за какво става дума", добави той. 

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар