Шефът на парламентарната правна комисия И. Фидосова: Служебна ликвидация за 15% от фирмите след 1 януари 2011 г.
В нови срокове отстраняват грешки в Търговския регистър
След 1 януари 2011 г. се чава по един ликвидатор на очаква започване на процедури по служебна ликвидация на около 15% от българските фирми, заяви в интервю за Mediapool председателят на правната комисия в Народното събрание Искра Фидосова. Тя е сред участниците в работната група за промени в Закона за търговския регистър. В същото време около 900 000 фирми все още не са започнали пререгистрацията си, за което разполагат с 6 месеца.
Към процедурата по служебна ликвидация се пристъпва, ако до края на тази година фирмите не се пререгистрат от съдилищата в Търговския регистър. Фидосова уточни, че статистиката е предоставена на работната група от експерти и не претендира за изчерпателност. В същото време тя добави, че държавата ще трябва да поеме значителни разходи за ликвидацията на фирмите.
По думите й сумата ще бъде около 50-60 милиона лева и тя трябва да се предвиди в бюджета за следващата година. Фидосова обясни, че заради големите разходи и тежката процедура се налагат допълнителни промени в Закона за търговския регистър.
От ГЕРБ обмислят да дадат двумесечен срок след 1 януари 2011 г., в който представителите на фирми, подлежащи на служебна ликвидация, сами да влязат в ролята на ликвидатори и да се издължат на своите кредитори.
„Проблемът е, че тези фирми имат имущество и дългове, които са основно към държавата - неплатени данъци и осигуровки. Процедурите по служебна ликвидация в тези случаи са дълги и скъпи. Ние искаме да предотвратим, доколкото може, възможността да се стига до тях. Първоначално експертните оценки за цената на тези процеси тръгнаха от 500 млн. лева, но с предлаганите промени в закона смятаме, че ще струват 50-60 милиона лева на държавата“, заяви Фидосова.
Според нея обаче към този момент никой не може да каже с точност колко фирми ще трябва да бъдат служебно ликвидирани.
Председателят на правната комисия заяви, че се мисли и за облекчена процедура при ликвидирането на т.нар. „кухи фирми“.
„При тях може да назначава по един ликвидатор на няколкостотин „кухи фирми“. Обмисляме възможност да отменим сканирането на тяхната документация, а фактическата ликвидация да се установява с едно стандартно удостоверение“, допълни тя.
Фидосова гарантира, че промените в Закона за търговския регистър няма да засегнат неговата публичност. Няма да се стигне до скриване на ЕГН-та на собственици на фирми, а ще бъдат свалени лични данни, които нямат отношение към търговската дейност, уточни тя.
В закона ще бъде изписана и дефиниция, която да обяснява какво означава „заблуждаващо сходство“ при наименованията на фирмите. Ще бъде уточнено колко различни знака или букви трябва да има в имената на фирмите, за да не се стига до пълно подобие. Дефиницията обаче ще важи само за фирмите, които тепърва ще се вписват в регистъра, посочи Искра Фидосова.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.