Шефът на НАТО казва на Европа: „Ако нещата не се променят, започнете да учите руски или се преместете в Нова Зеландия“  

14 януари 2025 05:29   4 коментара   2947 прочита


 
ЕС трябва да преосмисли своите разходни приоритети, за да увеличи средствата за отбрана, каза новият генерален секретар на НАТО Марк Рюте в обръщение към Европейския парламент. „Европейските страни харчат средно до една четвърт от националния си доход за пенсии, здравеопазване и социално осигуряване и ние се нуждаем само от малка част от тези пари, за да укрепим значително нашата отбрана“, каза Рюте пред депутатите. 


Повечето държави-членки на ЕС също принадлежат към НАТО и от десетилетие алиансът призовава членовете да отделят поне 2 процента от своя БВП за отбрана. В момента 24 от 32 членки на НАТО постигат тази цел. Доналд Тръмп обаче вдига летвата. Миналата седмица новоизбраният президент на САЩ призова съюзниците да харчат 5 процента от БВП за отбрана, което е значително по-високо от средното за САЩ от 3, 38 процента, съобщава Politico. 

За много страни 2 процента вече са предизвикателство, а 5 процента изглеждат като мисия невъзможна. Рюте, според статиите, не е донесъл добри новини на онези, които се надяват на по-мек подход. Крайната цел на разпределението за отбрана в рамките на НАТО, каза той на депутатите, може да бъде около 3, 6 или 3, 7 процента от БВП, пише "Политико". 

Въпреки нарастващите опасения относно Тръмп, който постави под съмнение независимостта на Канада и не изключи използването на сила за превземане на Панамския канал или Гренландия, Рюте подчерта, че Европа остава зависима от Съединените щати по отношение на сигурността. Той смята, че е "илюзорно" да се вярва, че Европа може да осигури собствената си защита, според медиите. 

Рюте похвали Европейската програма за отбранителна индустрия (EDIP) на стойност 1, 5 милиарда евро, която има за цел да стимулира местното производство на оръжия, като каза, че европейският оръжеен сектор е „твърде малък, твърде фрагментиран и твърде бавен“. 

Съществува обаче разногласие дали компаниите извън ЕС трябва да имат лесен достъп до тази програма. Рюте предупреди, че EDP не трябва да изключва съюзници. „Вярвам, че участието на съюзници извън ЕС в отбранителните индустриални проекти на ЕС е ключово за сигурността на Европа“, каза той. „Трансатлантическото сътрудничество в отбранителната индустрия укрепва всички ни. “ 

В първото си обръщение към Европейския парламент като ръководител на НАТО Рюте подчерта, че целта е „сближаване на НАТО и ЕС“, за да се отговори на „дестабилизиращите кампании“ на Кремъл, но и на заплахите, идващи от Иран, Китай, кибератаки и разпространение на ядрени оръжия. „Сега сме в безопасност, но след четири или пет години може да не сме“, каза той и добави, че ако потреблението не се увеличи, европейците трябва „да се откажат от учебниците си по руски или да емигрират в Нова Зеландия“. 


„Дълбоко съм загрижен за ситуацията със сигурността в Европа“, каза той. „Не сме във война, но не сме и в мир. Това означава, че трябва да инвестираме повече в отбраната и да осигурим допълнителни съоръжения. Това не може да чака повече. Трябва да увеличим устойчивостта на нашите общества и ключова инфраструктура. 

Ключова част от тази сигурност е укрепването на сътрудничеството между НАТО и ЕС. Въпреки че двете институции се намират в Брюксел, те от години си сътрудничат дистанционно. НАТО беше съсредоточен върху отбраната и трансатлантическите отношения, докато ЕС ръководеше въпроси като търговията, селското стопанство и климата. Но руската инвазия в Украйна промени всичко, съобщават медиите. 

„НАТО и Европейският съюз имат много работа заедно“, каза Рюте, като отбеляза по-специално усилията да се помогне на Украйна да се защити от Русия. 

Говорейки за Украйна, той подчерта, че мир може да дойде само чрез споразумение, което ще бъде в интерес на Киев. „Това означава повече оръжия и по-бързи доставки, така че [Киев] да може да се защити по-добре и да осигури благоприятна сделка за Украйна, Европа и света“, заключи той. 
 


 

4 коментара
14 Януари 2025 09:43 | апаш камботов
Оценка:
4
 (
6
 гласа)

Защо бе т.... и мислите само за война, ако няма страх от война, няма да има НАТО и вие некадърници ще измрете от 1ЛАД


14 Януари 2025 13:12 | Втори
Оценка:
7
 (
7
 гласа)

Е, няма да е холандски, а руски или китайски. Английският ще продължи да върви... отвъд Атлантическият океан. И причината за това не е Путин, а тъпите, тъпите и пак тъпите еврочиновници, които мислят само ма банковите си сметки, а някои и за еднополовите ласки. Тъпунгериии...


14 Януари 2025 16:35 | Драган ц
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Да щото незнам тоя дали знае ама в момента по официални данни в САЩ първи език е испански втори е английски и трети е руският
Тоя плаши незнам кой, тъпанари само войни бомби и пари са им в главите


14 Януари 2025 18:45 | Соломон Прасе
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Тоя па! От както съществува Международната космическа станция, всички космонавти, без значение от каква националност, говорят руски. Създатели смърт и мизерия. Слуги на дявола. Това са англосаксонците. Първата опиумна войина. 30 милиона жертви в гражданската война в Китай запалена от Великата Британия. Това е цената платена от Китай заради решението да спре трафика на опиум, произведен в Индия от ингилизите. Целта е унищожението на Китай. Историята се повтаря в Афганистан. Една година след пристигането им, Афганистан става най-големият производител на опиум. Този път целта е Русия. После Сирия синтетика и так дале...




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар