Шефът на КНСБ Пламен Димитров: Най-лесно беше с правителството на Иван Костов
Най-трудно - с това на Жан Виденов, с ГЕРБ водим тежки преговори, но с добри резултати
“Най-силното реформаторско правителство беше на Иван Костов, то пое и негативите на реформите. Най-труден беше диалогът с кабинета на Жан Виденов”, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров вчера в деня на 20-годишнината на синдиката.
Всички мислят, че студентите свалиха Виденов, но това беше заслуга на синдикатите, обясни той в сутрешния блок на БНТ вчера и добави, че със сегашното правителство водят тежки преговори, но има добри резултати.
Всеки диалог между синдикати и правителство започвал лесно и след това ставал труден. Димитров каза, че предстоят сериозни дебати с правителството как ще се гарантира растежът на икономиката.
“Явно е, че само с износа, колкото и да се хвалим, че се е увеличил, това не може да се получи. Не може като барон Мюнхаузен да се хванем за косата и да се изтеглим. Затова трябва да се стимулира вътрешното потребление”, смята синдикалният лидер. Според него без увеличение на доходите не става, затова споровете няма да са само за по-висока минимална заплата.
Димитров е категоричен, че не може да се говори за национализация на частните пенсионни фондове, така както това е било извършено от премиера Орбан в Унгария (там одобриха проектозакон, който насилствено ще прехвърли повечето авоари на частните пенсионни фондове на държавата).
?Към настоящия момент, ако вие се пенсионирате и имате осигуровки в частен пенсионен фонд, няма да получавате пенсия от този фонд. В частните пенсионни фондове нямат пари, затова парите ще идват от НОИ?, обясни Димитров. Според него не е “чак толкова голям проблем”, че таванът за пенсиите ще остане до 2014 г.
По думите му Наказателният кодекс не защитава правото на стачка, а то е гарантирано от документи като Хартата за правата на човека. Това е основната законодателна промяна, която от КНСБ ще търсят през следващата година.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.