Шапът се разпространява край Сърбия, Унгария разполага войски, а Австрия затваря по-малките гранични пунктове

04 април 2025 04:20   5348 прочита


Министерството на вътрешните работи на Австрия в момента подготвя наредба, която ще му позволи да затвори всички второстепенни гранични пунктове. Както съобщават австрийските медии, пропускателните пунктове, където не е възможно да се извършва постоянен контрол, ще бъдат затворени, докато основните пропускателни пунктове ще останат отворени. 

Освен това на откритите прелези ще бъдат въведени допълнителни мерки, като поставяне на противоепидемични килими. 

Властите започнаха програмата за мониторинг, за да предотвратят разпространението на заразата в Австрия. Като част от тази програма ще бъдат взети произволни проби от фермите. Обявено е, че ще бъдат проверени 660 ферми в Източна Австрия. 

Австрийската армия изпрати екип за помощ при бедствия в Словакия на 26 март. Войниците помагат за обеззаразяването на района и се очаква да останат в Словакия още две седмици. 

Унгария е разположила войски 
Унгария също разположи войски и предприе нови мерки за дезинфекция, за да помогне за ограничаване на огнището на шап в северозападния регион, който граничи със Словакия и Австрия. Това заяви унгарският министър на земеделието Ищван Наги. 

Унгария съобщи за първия си случай на заболяването от повече от 50 години във ферма за добитък в началото на миналия месец, предаде Ройтерс. 

Оттогава съседна Словакия е открила огнища на пет места, след като съобщи за първите си случаи през март. В същото време Словакия засили мерките за предотвратяване на разпространението на болестта. 

Наги каза, че тази сутрин шап е бил открит в още две ферми в района на Джер-Мошон-Шопрон, засягайки общо 3500 говеда. 

„Полагаме всички усилия, за да предотвратим нови огнища“, каза Наги във видео във Facebook. 

Животновъдният фонд на Унгария в края на декември 2024 г. възлиза на 861 000 глави въз основа на преброяването на добитъка. 

 
Шапът не е опасен за хората, но причинява треска и мехури в устата на говеда, свине, овце и кози. Това е една от най-опасните заразни болести по копитните животни, включително говеда, свине, овце и кози. 

Болестта се разпространява бързо чрез директен контакт между животни, но също и чрез заразени предмети, замърсени превозни средства, храна, вода и хора, които са били в контакт със заразени животни. Хората могат да предават вируса механично, т. е. чрез ръце, дрехи, транспортни средства и др. Болестта причинява големи икономически загуби и изисква най-строги мерки за контрол, според съобщението на сръбското министерство на земеделието, горите и управлението на водите, което добавя, че в Сърбия не са потвърдени случаи на това заболяване. 

Заболяването изисква най-строги мерки за контрол, включително: 

• Умъртвяване и безопасно обезвреждане на заразени и потенциално заразени животни. 

• Установяване на защитени и наблюдавани зони около заразената зона. 

• Забрана за движение на живи животни и продукти от животински произход. 

• Строги мерки за дезинфекция и контрол на движението на хора и превозни средства. 

 
 

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар