С ниски данъци баща ми изправи на крака рухналата американска икономика
Изказване на Майкъл Рейгън - син на 40-ия президент на Съединените щати и автор на книгата "Новата Рейгънова революция"
Преди повече от три десетилетия моят баща изправи на крака рухналата американска икономика, въоръжен само с четири фундаментални принципа: ниски данъци, ограничаване на правителствените разходи, минимални регулации върху частната инициатива и благоразумно парично предлагане. Неговият подход може и да изглежда простичък, но резултатите бяха категорични и неопровержими. В следващите девет години бяха създадени повече от 16 млн. работни места в частния сектор, а заплатите нараснаха със 17,6%. Това беше много правилно определено като "Американското чудо" и беше изкопирано от лидерите по целия свят, постигайки почти същия успех.
Поглеждайки назад от дистанцията на времето, ми прави впечатление, че идеите, сработили по невероятен начин преди време, сега биват отхвърляни с лека ръка. Може би във времена на безпрецедентно влияние на кейсианството - ера на финансово подпомагане и на огромни "стимулиращи" бюджетни инжекции - идеята, че можем да подсигурим бъдещето си чрез научаването на уроците от миналото, изглежда твърде лековерна, да не кажа старомодна.
Но все пак, ако Америка се плъзне по икономическата спирала на смъртта, в която се намира, ние трябва да се върнем към фундаменталните принципи, проповядвани от Роналд Рейгън. Ако не вярвате по каквато и да е причина, че рейгъномиката все още е работеща формула в наши дни и в тези тежки времена, ви казвам просто да погледнете какво се случва в щата Тексас.
Под ръководството на губернатора на щата Рик Пери Тексас се развива и изгражда на базата на принципите, използвани от баща ми при възстановяването на Америка през 80-те. И резултатите отново са категорични и говорят сами за себе си.
През десетилетието от 2001 до 2011 в щата Тексас бяха създадени повече от 730 хил. работни места в частния сектор. За същия период от време следващият щат по новооткрити работни места прибави само 90 хил., а в национален мащаб бяха загубени 2,2 млн.
По почти всички показатели Тексас премина през световната икономическа рецесия в значително по-добра форма от който и да е друг щат, продължавайки да привлича работници от цялата страна и дори от целия свят.
Какво се крие зад "Тексаското чудо"? Ниски данъци, предвидими и ограничени регулации и силно намалени правителствени разходи. Звучи познато, нали?
Тексас трябва да стане пример за подражание за останалата част от нацията. Всъщност много други щати искат да направят същото. По-рано тази година група законотворци от Калифорния, дойдоха в Остин (столицата на щата Тексас - б.пр.), за да се срещнат с губернатора на щата г-н Пери и да се опитат да разберат какво прави Тексас толкова атрактивен за бизнеса и жителите на Калифорния.
Като син на бивш губернатор на Калифорния мога да оценя подобаващо иронията на събитието, в което група от Златния щат пътува до Тексас, за да учи уроците, завещани от Роналд Рейгън. Тексас никога не е забавял развитието си. Анализирайки слабостите на вече подходящия за създаване на работни места климат, г-н Пери и други щатски лидери назоваха нуждата от по-нататъшни законодателни реформи, които да направят щата още по-привлекателен. През миналия месец, малко след приемането на бюджет, драстично съкращаващ щатските разходи, г-н Пери положи подписа си под законови поправки, свързани с правилото "който загуби той плаща" в тексаската правосъдна система, при което се дава по-голяма защита на жертвите на правосъдната система.
Г-н Пери е достатъчно умен, за да разбере, че забавеният - и често повърхностен - съдебен процес е просто още една преграда пред частните компании, искащи да развиват своя бизнес.
Президентът и изпълнителен директор на Далаския федерален резерв Ричард Фишър потвърди в телевизионно интервю през седмицата важността на законодателните реформи, призовавайки компаниите да следят отблизо развитието на процеса.
"Най-важното нещо, случващо се в Тексас, са законодателните реформи", сподели г-н Фишър. Регулационните режими, правилата и формулировките и прилагането на законите имат огромно влияние върху създаването на благосъстояние и заетостта".
Г-н Пери е продължител на традициите, завещани от Рейгън за премахването на безсмислените пречки и поощряването на свободното предприемачество да прави това, което може най-добре: да наема работници и да създава благосъстояние.
Във времена, когато повечето компании чувстват затруднения да изплащат заплатите на своите работници, понеже цялата икономика е в криза, страната ни ще постъпи мъдро, ако внимателно изучи опита на Тексас в справянето с тази несигурност.
Накратко, революцията на Рейгън е жива и е пуснала дълбоки корени в сърцето на Тексас.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.