С лошите кредити идва закон за индивидуалните фалити в Русия
Владимир Путин
Обемът на просрочените задължения на руските граждани към банките през миналата година се е увеличил и отпускането на нови заеми нараства бавно. За да се промени тази ситуация, трябва да се подобри правната защита на кредиторите и заемополучателите, счита министър-председателят на Русия Владимир Путин.
Първо, трябва да се приеме закон за фалитите на физически лица, който събира прах вече пета година, твърдят експерти (бел. ред. България и Румъния са единствените две държави в ЕС, в които няма действащи закони за фалитите на физическите лица).
През 2010 г. депозитите в руската банкова система са нараснали с повече от 2 300 милиарда рубли. Това показва доверието в банките и в настоящата система за осигуряване и защита на депозитите, - заяви министър-председателят Владимир Путин на заседание на Централната банка за развитието на руската банкова система. С кредитите ситуация не е толкова добра. Ако обемът на депозитите се увеличава с 30%, то при кредитите има ръст от само 12%, съобщава РИА.
До края на 2010 г. делът на просрочените кредити на физически лица се е увеличил до 7.3% от отпуснатите кредити, докладва финансовият министър Алексей Кудрин. Преди една година делът на проблемите задължения е бил 6.8%. В същото време при бизнес кредитите е отчетен спад на просрочените задължения от 6.1% на 5.6% от отпуснатите кредити.
Все по-трудно става за гражданите да изплащат ипотечните си заеми, като просрочията в този пазарен сегмент са достигнали 3.47% от кредитите, което е увеличение с 2.47%. За това допринасят и многото и високи банкови такси.
Въпреки това обемът на ипотечни кредити, издадени през 2010 г., е нараснал, според предварителните данни почти 2.5 пъти в сравнение с 2009 година.
За това допринася, че “средният лихвен процент по ипотечните кредити в рубли през 2010 г. намалява от 14.2% на годишна основа през януари до 12.8% годишно към края на декември” - отчита министър-председателят Владимир Путин.
Делът на проблемните кредити на физическите лица не е повод за тревога за банковата система, тъй като времето на просрочията намалява, а банките са готови активно да преструктурират отпуснатите заеми.
Но данните показват, че плащанията по ипотеките се превръщат в проблем за все по-голям брой руснаци.
За да намали рисковете от забавяне на растежа, е необходимо да се измени законодателството, според премиера. Ние трябва да подобрим отчетността и прозрачността при вземане на решенията в банковия сектор и да подобрим правната защита както на кредитора, така и кредитополучателят, счита той.
Сега има всички шансове за приемането на дългоочаквания закон за фалитите на физически лица, според ръководителите на Централната банка на Русия, защото идват и избори.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.