С договорите за кредит банките извиват ръцете на клиентите
Договорът за кредит е съгласие банката да „извива ръцете“ на своя клиент, заяви вчера пред Дарик финансистът Любомир Христов. Банковият експерт твърди, че лихвите по кредитите може да растат, защото намаляват парите в икономиката.
Любомир Христов каза още, че в периода 20062008 г. Българска народна банка не е изпълнила докрай регулаторната си функция. Така някои големи банки са работили с чужди капитали, които сега са изтеглени от България.
Според Любомир Христов всеки, който тегли какъвто и да е кредит, трябва да знае, че това, което подписва, не е договор за кредит, а е съгласие банката, неговият кредитор, да му извива ръцете. Ето как обяснява схемата Любомир Христов:
„Ние говорим много за наследството от предишното правителство. Трябва да се знае, че има наследство и от предишното бездействие на Българска народна банка. А то се състои в това, че тя допусна и позволи нарастване на кредите през 2006, 2007, 2008 година с 60, 70, 80%, което стана за сметка на притока на капитали от чужбина. Сега тези капитали се изтеглиха и така парите намаляха, затова и лихвите се вдигнаха. Нямаше да имаме това вдигане на лихви по депозити, нямаше да имаме това вдигане на лихви по кредити при условие, че БНБ си изпълняваше регулативните функции и не допускаше отделни банки да имат кредитен портфейл в размер на 130-140% от депозитната им база. Значи, че те са ги финансирали с пари, приток от чужбина. И сега, когато този приток се изтегля, т.е. трябва да върнат тези средства, те вдигнаха лихвите по депозитите, за да могат да съберат парите на хората, да могат да си върнат дълговете. Всичко това е една структура, в която ние живеем. И няма смисъл да се оплакваме, че през зимата вали сняг, това е въпросът с лихвите“ - коментира финансистът.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.