С 68 измами от 354 афери със средства на ЕС България зае първото място
Втора е Белгия с 48
В ЕС има корупция, но това не означава, че съюзът е корумпиран. В сравнение с трицифрените милиардни суми в бюджета на общността обемът на незаконно присвоените пари е все пак на ниско равнище. Това е неприятно, но не застрашава функционирането на системата, пише германският в. „Нойе Оснабрюкер Цайтунг“.
И все пак данните от статистиката за миналата година са повече от тревожни. Нов доклад на Европейската комисия по темата документира, че през 2009 г. са били разкрити общо 354 афери със средства на ЕС. На първо място в тази отрицателна класация е България с 68 регистрирани измами, на втора позиция е Белгия с 48 афери.
Европари за джоба на подбрани
Важна роля за разкриването на случаите на корупция и черни каси играе ОЛАФ - Европейската служба за борба с измамите, която представи вчера новия си отчет паралелно с гореспоменатия доклад на ЕК - както съобщава агенция ДПА. За 2009 г. ОЛАФ отново регистрира загубата на милиарди евро. В областта на земеделските помощи и субсидиите за недоразвитите европейски региони допуснатите грешки дори са се увеличили. Но не във всички случаи става дума за измама, често просто липсвали необходимите предпоставки за усвояване на отпусканите средства.
През миналата година ОЛАФ е установила 220 нарушения, с 16 повече от предходната година. Особено нагъл е случаят с един британски депутат от ЕП, който намирал начин през всяка година от мандата си да присвоява по 40 000 евро. Междувременно той е възстановил парите, но въпреки това бе осъден на две години затвор.
Понастоящем ОЛАФ проучва съмнения за нередности в български месокомбинати, които са получавали пари по линия на земеделските помощи. Като се позовава на обнародвания също вчера годишен доклад на ЕК, виенският в. „Ди Пресе“ пише, че съществуват подозрения, според които над една пета от европейските помощи по подготовката за приема на България в общността са били употребени нецелесъобразно.
Милиони потъват в тъмни канали
По програмата САПАРД до този момент от София е подаден сигнал за 265 подозрения в измама в общ обем от 67 милиона евро. Това е една пета от средствата, отпуснати на България по линия на САПАРД.
Вестник „Нойе Оснабрюкер Цайтунг“ отбелязва, че възникват съмнения в достоверността на официалните доклади, „като имаме предвид случаите с Румъния, България и Гърция“. По-нататък в коментара на вестника се казва: „Първите две страни бяха приети в ЕС, въпреки че до днес се числят към най-корумпираните. А правителствата в Атина в продължение на години фалшифицираха своите сметки, вместо да се борят с измамниците.“
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.