Руската икономика на ръба на колапса: Четири заплахи я водят към бездната
Четири основни заплахи за руската икономика
"Новая газета Европа" идентифицира четири ключови риска, които ще засегнат руската икономика през следващата година и след това:
1. Спад в цените на петрола и газа.
2. Нови санкции.
3. Милитаризация на икономиката.
4. Технологична деградация.
От началото на войната в Украйна руската икономика е обект на противоречиви прогнози – от пълен колапс до трайна стабилност. Въпреки че много икономисти говореха за „голям марж на безопасност“ в началото на 2024 г., песимистичните прогнози стават все по-силни с наближаването на 2025 г.
Стабилност или началото на края?
Въпреки многото прогнози за предстоящ крах, руската икономика остава устойчива. През 2022 г. експертите прогнозираха спад от 10–15%, а изолацията от световната икономика изглеждаше неизбежна. Но икономическият спад беше незначителен, благодарение на високите цени на петрола и дейността на "сенчестия флот".
Проблемите обаче се трупат. Според икономисти Централната банка на Русия е изправена пред сериозни предизвикателства в борбата с инфлацията. Основният лихвен процент достигна рекордните 21%, което доведе до по-високи цени и по-ниски реални доходи.
Икономистът Игор Липсиц заявява, че най-бедните ще бъдат засегнати най-много от икономическите мерки и инфлацията. Според него сегашните политики няма да доведат до промяна, докато не бъдат решени структурните проблеми.
Проблемите на руската икономика - признати от всички страни
И правителствените икономисти, и независимите анализатори признават сериозността на ситуацията. Рекордните лихви, инфлацията и "прегряващата" икономика са симптоми на по-дълбоки системни проблеми. Военно-промишленият комплекс се превръща в доминиращ сектор, който консумира ресурси, които могат да бъдат използвани за граждански нужди.
Нефтът и газта – спасение или проклятие?
Приходите от нефт и газ съставляват една четвърт от федералния бюджет на Русия. Но цените могат да паднат, предупреждава икономистът Ричард Конъли, особено ако Саудитска Арабия реши да увеличи производството. В допълнение, потенциалните мерки на Доналд Тръмп за увеличаване на производството в САЩ могат да понижат още повече цените.
Според изчисленията на София Донец, ако цената на руския петрол падне под 50 долара за барел, резервите на Фонда за национално богатство ще бъдат изчерпани след година. Правителството ще бъде принудено да намали разходите, да увеличи данъците или да печата пари – мерки, които допълнително ще влошат ситуацията.
Технологичната деградация – най-голямата заплаха
Руската икономика страда от технологична непълноценност, която е резултат от дългосрочната зависимост от вноса. Военните разходи, които заемат една трета от бюджета, обедняват гражданската икономика. Експертите предупреждават, че Русия рискува да пропусне следващия технологичен скок, особено в областта на изкуствения интелект и напредналите технологии.
Икономистът Рубен Ениколопов посочва, че изолацията от световните пазари означава, че Русия няма да може да се справи с технологичния прогрес.
Поглед към бъдещето
Докато някои анализатори смятат, че Русия има "възглавница", за да избегне непосредствената икономическа криза, дългосрочната перспектива е мрачна. Икономистът Владислав Иноземцев оценява, че настоящите политики водят до "растеж без развитие", а колегата му Дмитрий Некрасов добавя, че икономическият колапс е само въпрос на време.
С милиарди долари, инвестирани във военно-промишления комплекс, Русия се движи към сценарий, подобен на Съветския съюз – произвеждайки танкове и ракети, но не достатъчно основни стоки за граждански цели. Кремъл е изправен пред дилема: да продължи с настоящата политика или да се опита да преструктурира икономиката. Но времето не е на негова страна и несигурността за бъдещето само нараства.
Превод по чужди медии
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.