Русия отхвърли предложението на Тръмп за прекратяване на войната в Украйна,
Русия отхвърли предложението, направено от екипа на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, за прекратяване на руско-украинската война чрез забавяне на членството на Украйна в НАТО с двадесет години в замяна на прекратяване на огъня.
Руските държавни медии съобщиха, че Кремъл е отхвърлил плана като недостатъчен за задоволяване на стратегическите му интереси.
Тръмп, който наскоро спечели президентските избори в САЩ, обеща да прекрати войната в рамките на 24 часа след встъпването си в длъжност, но конкретни подробности от плана му остават неясни. В интервю за "Тайм" на 12 декември той призна, че ситуацията между Русия и Украйна е "по-сложна" от проблемите в Близкия изток.
Според Wall Street Journal (WSJ) един от ключовите аспекти на предложения план е създаването на демилитаризирана зона по протежение на сегашната фронтова линия. Тази зона ще бъде дълга почти 1300 километра и ще служи като буфер за предотвратяване на бъдещи конфликти. Кремъл обаче отхвърли тази идея, а министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров заяви, че подобни компромиси не устройват Русия.
Зеленски и членство в НАТО
Членството на Украйна в НАТО остава централен въпрос. Украинският президент Володимир Зеленски многократно подчертава, че гаранциите за сигурност на страната му зависят от приемането й в Алианса. Той обаче показа желание за компромис. В интервю за "Sky News" на 29 ноември Зеленски заяви, че територията на Украйна може да бъде поставена под егидата на НАТО, което ще позволи връщането на окупираните територии по дипломатически път.
Това е сериозен обрат в позицията на Зеленски, който преди това настоя, че всяко мирно споразумение трябва да включва връщането на Крим и други окупирани територии.
Ключовите предизвикателства
1. Членство в НАТО и клауза за взаимна отбрана
Членството на Украйна в НАТО, докато тя е във война с Русия, би означавало, че всички членове на Алианса ще се окажат в пряк военен конфликт с Москва. Това е риск, който много западни страни искат да избегнат, дори ако подкрепят Украйна политически и военно.
2. Руските искания и нагласи
Русия настоява за дългосрочни гаранции за сигурност, които биха предотвратили разширяването на НАТО към нейните граници. Президентът Путин каза на годишната пресконференция на 26 декември, че предложението за отлагане на членството на Украйна в НАТО не представлява реално решение, тъй като не променя историческия конфликт между Русия и Запада.
3. Подкрепа за Украйна от Запада
САЩ и техните съюзници продължават военната и икономическа подкрепа за Украйна. Тази подкрепа включва доставка на модерни оръжия, финансова помощ и обучение на украинската армия.
Как следва?
Политическите анализатори предупреждават, че дългосрочното поддържане на войната е икономически и военно неустойчиво за Русия. Експертът Тимъти Аш посочва, че въпреки че в момента Путин играе твърдо и отхвърля всяко предложение, позицията му е отслабена от огромните загуби и нуждата от стабилизация.
От друга страна, НАТО е предпазлив в стратегията си, защото не иска да влоши ситуацията в Европа с пряк конфликт с Русия. Зеленски, от друга страна, използва своите дипломатически умения, за да осигури дългосрочна подкрепа от Запада, като същевременно демонстрира гъвкавост в преговорите.
Въпреки че и двете страни продължават да отхвърлят предложените компромиси, е ясно, че и Москва, и Киев ще трябва да покажат по-голяма готовност да направят отстъпки, за да сложат край на конфликта. Ситуацията остава сложна и изпълнена с несигурност, но натискът за намиране на устойчиво решение нараства.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.