Русия ни връща отработено гориво, трябва ни спешно хранилище

04 март 2010 00:20   1 коментар   15138 прочита
Площадката на строежа на АЕЦ Белене
Площадката на строежа на АЕЦ Белене


Площадката на строежа на АЕЦ Белене

Голямата атомна игра е кой да не вземе боклука

Ядрени отпадъци от Европейския съюз може да бъдат прехвърлени в Източна Европа, включително в България, и да бъдат складирани в подземно хранилище. Такива са плановете на страните членки на ЕС − това съобщение на британския Таймс предизвика поредния скандал по горещата тема у нас. Според изданието проектът, предизвикан от възродения интерес към ядрената енергетика, може да бъде одобрен по-късно тази година от Европейската комисия. Дискусии за транспортирането и съхраняването на отпадъците срещу съответно заплащане се водели между осем страни - Холандия, Италия, Полша, Румъния, Словакия, Литва, Словения и България, членки на Европейската организация за разработване на хранилища. Според цитиран от изданието участник в преговорите нито една страна все още не е изявила желание да помести на своя територия подобен склад.

Всъщност до края на 2010 г. се очаква София и Москва да съгласуват промяна в спогодбата за сътрудничество в атомната енергетика, с която да се уреди въпросът с изпратените в Русия за преработка и съхранение отпадъци от работата на АЕЦ Козлодуй. България иска да продължи съхранението в Русия на получените от преработката на отработеното ядрено гориво (ОЯГ) високоактивни остъклени отпадъци. Обсъжда се обаче и вариант страната ни да ги приеме за складиране в цеха за сухо съхранение на ОЯГ в АЕЦ Козлодуй, който се очаква да бъде въведен в експлоатация в средата на 2012 година. Това съобщават за Mediapool от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ).

Сегашното споразумение с руския Федерален център за ядрена и радиационна безопасност, сключено през 1995 г., предвижда остъклените отпадъци от изпратените след 1989 г. количества отработено гориво да се върнат в България. Досега страната ни е транспортирала в Русия 5146 касети от затворените вече четири малки реактора ВВЕР-440 и 960 касети от двата блока ВВЕР-1000, сочат данни на АЕЦ Козлодуй.

От МИЕТ обясняват, че промяната на въпросното споразумение е поискана от нашата страна още през 2004 г., след като с постановление на Руската федерация се позволява оставане на остъклените отпадъци на нейна територия в случай, че те са произведени от доставено руско свежо ядрено гориво, какъвто е случаят с АЕЦ Козлодуй. Централата има договор с руската ТВЕЛ до 2020 г. Към момента е строго пазена тайна колко плаща България и за доставеното от Русия свежо ядрено гориво, и за съхранението и преработката на отработеното ядрено гориво в Русия, както и транспортните разходи.

София настоява променената спогодба да обхване и отпадъците от бъдещата АЕЦ Белене, която също ще работи с руско ядрено гориво. Според българските власти това е единственият реалистичен вариант за управление на ядрените отпадъци до изграждането на национално хранилище за погребване на високо радиоактивни отпадъци. Прогнозният срок е това да стане до 2100 г.

Ако Русия не се съгласи да остави българските ядрени отпадъци на своя територия, остава вариантът те да се съхраняват в изграждащия се в момента цех за сухо съхранение на ОЯГ в АЕЦ Козлодуй, каквато техническа възможност съществува. Също такъв цех ще има и на площадката на бъдещата АЕЦ Белене. Според ядрени експерти там остъклените отпадъци може да се съхраняват в продължение на 50-60 години.

Освен това при въвеждането в експлоатация на финансирания от Европейската банка за възстановяване и развитие цех за сухо съхранение на ОЯГ, който се изгражда от немския консорциум RWE NUKEM - GNS, изпращаните в Русия за преработка и съхранение ядрени отпадъци ще намалеят. За свиване на обема на произвежданите в АЕЦ Козлодуй РАО ще допринесе изграждащото се на площадката на централата съоръжение - т. нар. Плазмотрон, което ще намалява до 50 пъти ниско и средно радиоактивните отпадъци, генерирани от експлоатацията на блоковете. Цех ще раздробява демонтираното от малките блокове оборудване, дезактивирайки отпадъците в продукт, който ще е годен за дълготрайно съхранение би необходимост от по-нататъшна преработка. Плазмотронът ще се достави от консорциум между испанската Ибердрола и белгийската Белгопроцес. Очакванията са да заработи през юли 2013 г., а цехът за раздробяване на малките реактори - в края на 2013 г.

1 коментар
05 Март 2010 23:01 | КАЗАК БЪЛГАРСКИ
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Ха така!!! Всички примати русофоби ще дойдат на моето виждане- еврейскоамериканската и еврейскозападноевропейската мафиотска конспиративна мрежа ще ни унищожи до крак!!! След тоталното разгромяване на най-силната икономика до 1989 г. в югоизточна Европа- тази на БЪЛГАРИЯ, като последствията от това са глад, студ, смардящи боклуци навсякъде, болести и 100-ци хиляди бездомни псета носещи зарази всякакви, дойде ред ДА СКЛАДИРАМЕ И ЯДРЕНИТЕ ИМ ОТПАДЪЦИ!!! Няма да е далеч и времето, когато ще ни атакуват и с ЯДРЕНО ОРЪЖИЕ!!! Радвайте се и папкайте ГМО-та, "демократични и свободни" български европейци!!! Между другото, покажете ми едно, само едно решение на " демократичния европейски парламент" , което е наложено по ДЕМОКРАТИЧЕН НАЧИН на България. България никога не е била по-подчинена и с толкова превит гръбнак в цялата си хилядолетна история, колкото е сега в " демократичния и свободен европейски съюз" . Гърция да си плати астрономическия дълг към "ЕС", като му стане ХВОСТОХРАНИЛИЩЕ!!!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар