Русия желае бързо решение за централата „Белене“

24 октомври 2009 00:16   2699 прочита

Руската страна има желание въпросът с АЕЦ „Белене“ да се реши политически и то колкото се може побързо, „но това е преди всичко икономически проект и можем да се ангажираме политически само след като нещата са правилно свършени икономически“, заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков пред БНТ относно разговорите си в Москва.
Нямаме окончателен разчет какъв процент от централата трябва да притежава държавата, заяви Трайков. Ако се стигне до вариант, в който България търси сама инвестиране на целия проект, нещата стават съвсем други, след като има съмнение за участието на RWE. Споменавани са варианти, според които Русия да държи голям дял от централата, но тук трябва да се обмислят всички възможни съображения, каза Трайков.
Той е бил информиран от руския си колега Сергей Шматко, че газопроводът „Южен поток“ със сигурност ще мине през турски териториални води, но в сухопътната си част ще продължи през България. Трайков на няколко пъти повтори, че е получил уверения, че тръбата няма да заобиколи България, каквито спекулации се появиха в руската преса.
По отношение на „Южен поток“ министър Трайков коментира, че се предвижда двойно увеличаване на капацитета му и въпросът е как това се отразява на вече постигнатите договорености. Предстои да се решават цял списък въпроси, добави той мрежата, транзитните договори. „Именно затова работната група трябва по изготвянето на акционерното споразумение има много сериозна работа пред себе си. И ние искаме тази група вече да започне работа, както и другата по условията за предпроектното проучване. Радвам се, че тази среща всъщност забърза нещата от руска страна, защото ние бяхме изпратили нашите предложения още в деня на срещата с Шматко“, каза Трайков. По повод наново повдигнатия въпрос от Русия за използване на българската транзитна мрежа нещо, което София отхвърли преди да подпише междуправителственото споразумение за „Южен поток“ Трайков каза, че и това подлежи на преговори. „Всичко е въпрос на това какви количества и дали количествата, които минават по сегашната мрежа, са отделни, нови, а не тези, които вече са договорени за транзит по съществуващата мрежа“, каза той.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар