Румъния ни изпревари на фондовата борса
Сините чипове в Букурещ се покачиха с 20%, SOFIX падна с 3%
Румънската борса, с която често имахме склонност да се сравняваме и която през предходните години редовно биехме по представяне, вече е далеч пред нас през последните месеци. От началото на годината индексът на сините чипове в Румъния - ВЕТ-С, се е повишил с близо 20% на фона на понижението от близо 3% за индекса на българските “сини чипове” - SOFIX.
По-големият проблем в сравнението на двата пазара е друг. Изпреварващото представяне на румънската борса не е от тази година. Едно сравнение на двата индекса от най-ниските им нива, постигнати по време на разгара на кризата от 2009 година, сочи още по-неприятна статистика.
От дъното през март на посочената година индексът на сините ни чипове се е повишил едва с 12.4% към настоящия момент на фона на повишението от цели 147% на румънския.
Другият плюс на румънската борса е фактът, че корелацията на румънския индекс с представянето на международните пазари е изключително силна, на фона на тотална липса такава при SOFIX (напълно нормален факт за представянето на развиващ се пазар).
За това говори и близо два пъти по-големият ръст на румънския основен индекс в сравнение с този на развитите европейски пазари от началото на годината, при липса на повишение за SOFIX.
Всъщност именно връзка между движението на родния индекс и световните е основният проблем на пазара ни заедно с ликвидността и липса на инструменти, които да позволяват хеджиране и да дават възможности на инвеститорите за спекулации (фючърсни инструменти).
Тези фактори отблъскват чуждестранните инвеститори и правят пазара ни изключително затворен за местните играчи, които пък са твърде консервативни и наплашени от силното понижение на индексите през последните години.
Друг фактор, по който румънският индекс ни бие, е неговата стабилност. Индексът се връща над психологическото ниво от 2000 пункта четири месеца след постигане на дъното си от тогава не го пробива.
Той се търгува в границите между 2500 и 3500 пункта през последните малко над две години.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.