Росен Плевнелиев бие на балотаж Ивайло Калфин и Меглeна Кунева, но вотът не е предрешен
М. Абрашева
Изказване на социолога Марчела Абрашева от "Галъп" за президентските избори
Еврокомисарят Кристалина Георгиева е с най-висок рейтинг, макар че не влиза в точното определение за български политик, показва месечното изследване на социологическа агенция "Галъп". Георгиева получава подкрепата на 56% от анкетираните 1000 души, съобщи в ефира на bTV социологът Марчела Абрашева. Веднага след това се нарежда регионалният министър Росен Плевнелиев с 42%, а челната тройка допълва премиерът Бойко Борисов с 40%.
Сегашният държавен глава Георги Първанов е плътно зад него - той се радва на симпатиите на 39% от запитаните, а петото място е за другия кандидат за поста - Меглена Кунева, с 36%.
Според социолозите конкретни прогнози за предстоящите президентски избори не могат да бъдат направени, тъй като липсва кандидат на управляващата партия. Завчера обаче Бойко Борисов не отрече възможността именно Плевнелиев да бъде кандидат на ГЕРБ за президент. Самият министър неотдавна също вече не бе категоричен, че не би поел поста. Според Конституцията Кристалина Георгиева не може да се кандидатира, защото през последните 5 години не е живяла в България.
Според проучването при хипотетичен вариант за втори тур на президентските избори Росен Плевнелиев срещу Меглена Кунева 29 на сто от анкетираните биха гласували за Плевнелиев, 27 на сто - за Кунева, 35 на сто няма да гласуват.
При вариант Плевнелиев срещу Ивайло Калфин - 35 на сто биха гласували за министъра, 17 на сто за евродепутата, 37 на сто няма да гласуват. При вариант Кунева срещу Калфин 31 на сто биха гласували за Кунева, 16 на сто за Калфин, 42 на сто няма да гласуват.
"Атака" и РЗС се намират в своята долна мъртва точка. И двете партии загубиха от своята подкрепа, заяви още Абрашева.
Данните показват, че ГЕРБ стабилизира своята подкрепа и се утвърждава като първа политическа сила с около 26-27%. В сравнение с миналото лято обаче партията не е в пиковата си форма от около 35%. БСП е на отстояние около 7% след управляващите. “БСП има резерв от няколко процента отгоре, но никога не е достигала повече от 25 на сто. Основният въпрос е дали на изборите ще се явят твърдите привърженици на една партия или и тези, които са по-встрани от политиката. Там е въпрос на чест да има партиен кандидат.
Калфин обаче не изглежда досущ като партиен кандидат, а като такъв, създаващ по-голямо доверие”, коментира по-късно на пресконференция социологът от “Галъп” Първан Симеонов. Според него евентуален втори тур би бил много интересен и не е предрешен. “Иван Костов от много години насам е една от личностите, която събужда доверие в една малка, но отчетлива част от гражданите и той никога не стои в челото на класацията за доверие", каза още социологът.
Според данните ГЕРБ има 33 на сто доверие, БСП - 21 на сто, “Атака” - 8 на сто, ДПС и ВМРО - по 7 на сто, Синята коалиция - 6 на сто, РЗС - 3 на сто, НДСВ, ССД, "Гергьовден" - по 2 на сто. Според проучването при евентуален вот сега партиите на Волен Сидеров и Яне Янев не биха влезли в парламента.
На въпрос накъде върви България, 57 на сто от анкетираните смятат, че върви към по-лошо, спрямо 65 на сто през март и 63 на сто през април, май и юни. 25 на сто смятат, че страната върви към по-добро. 35 на сто отговарят, че общото икономическо положение в страната през следващите 12 месеца ще стане по-лошо, 30 на сто - ще остане същото, 19 на сто - ще стане по-добро.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.