Росен Желязков: С покупката на F-16 България достигна 3% от БВП за отбрана
Снимка: БГНЕС
С покупката на F-16 България достигна 3% от БВП за отбрана и сме преизпълнили целите, поставени от ЕС. Това заяви премиерът Росен Желязков пред журналисти в Брюксел, предаде БНТ. Той е на среща на лидерите на страните от ЕС, на която се обсъжда укрепването на европейската отбрана и засилването на сътрудничеството с НАТО и други партньори по света.
По думите на Желязков българското правителство е на мнение, че докато по-голямата част от страните в ЕС не изпълнят целта да харчат 2% от БВП за отбрана, е рано да се говори за увеличение.
Важен е и въпросът за пренасочване на средства от кохезионната политика, като позицията на България е, че особено в контекста на разширяването на Западните Балкани, този инструмент не трябва да бъде използван за пренасочване на средства, а трябва да остане за политиките по сближаване, посочи Желязков.
Премиерът изтъкна, че е важно нашето разбиране за мястото на страната ни в този сложен политически контекст и още повече че трябва да се взима предвид и географската, и политическата локация. България е между Западните Балкани и Черно море - едни трудни и пълни с напрежение райони, изтъкна Желязков.
По думите на премиера на неофициалната среща днес ще се говори от перспективата на България за двойната употреба на транспортната инфраструктурата, особено за тези, които са важни за страната ни - Коридор 8 и връзката между Балтийско море и Черно море
На въпрос дали има дупка в бюджета той обясни, че в началото на март трябва да излезе справка за изпълнението на бюджета на касова основа, което са всички разплатени средства за 2024 година, обикновено разходите, които са фактурирани, но не са платени или тези, които не са фактурирани, но са разплатени. С оглед подготовката на бюджета обаче спешно е изискана такава справка, за да се види каква е картината на начислена основа, тъй като маастрихтските критерии по отношения на дефицита се мерят според начислената основа на задълженията. Когато е готова тази справка, чак тогава Желязков ще коментира дали има дупка в бюджета.
Той изтъкна, че за правителството е важно какъв ще бъде бюджетът, който ще се внесе от гледна точка и на задължения, които са възникнали миналата година, но подлежат на разплащане и през тази.
За конвергентния доклад той каза, че първо трябва да се внесе бюджетът и да се изпълнят критерии за стабилност и добра финансова политика. На въпрос дали е реалистична дата 1 януари 2026 година за влизане в еврозоната премиерът отново повтори, че темата за еврозоната е приоритет както за ГЕРБ, така и за всички коалиционни партньори.
Той беше категоричен, че ще се подаде конвергентен доклад и се надява подадените данни да дадат основанието да се счита, че сме изпълнили критериите за еврозоната, но сега се чака важната информация за разходите на начислена основа, уточни още Желязков./News.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.