Резервни защитници ще заместват отсъстващ по неуважителни причини адвокат

26 март 2010 00:20   1 коментар   12583 прочита
Маргарита Попова
Маргарита Попова


Маргарита Попова

Обвинение ще може да се основава само на СРС и тайни свидетели. Депутатите от БСП и ДПС напуснаха пленарната зала в знак на несъгласие

Прокурорът и съдията да могат да назначават резервен защитник, който да се явява, когато титулярът отсъства по неуважителни причини. Това предвиждат приетите от парламента текстове в Наказателно-процесуалния кодекс. Това ще става единствено по делата за тежки престъпления. В този случай прокурорът или съдът, по реда на Закона за правната помощ, могат да назначат на обвиняемия резервен защитник, независимо от упълномощаването на защитник, когато това е от изключително значение за хода на наказателното производство в разумен срок, решиха депутатите.

Резервният защитник се запознава с делото, прави необходимите извлечения и присъства на процесуалните действия с участието на обвиняемия, предвиждат новите текстове на НПК. Той ще замества упълномощения адвокат, когато е редовно призован, но не се явява по неуважителни причини.

От БСП и ДПС заявиха, че този текст нарушава гражданските права на разследваните по тежки престъпления, както и на всички граждани, защото резервният защитник се назначава по реда на Закона за правна помощ и заплащането му се поема от държавата.

Правосъдният министър Маргарита Попова и депутатите от ГЕРБ защитиха промените в НПК с аргумента, че те ще позволят делата да се разглеждат в разумни срокове. Попова обясни, че фигурата на резервния защитник се въвежда, за да няма злоупотреба с право нито от страна на защитника, нито от страна на подсъдимия. Тя допълни, че никой не внася фигурата на резервния защитник, за да нарушава права.

Депутатът от ГЕРБ Павел Димитров изтъкна, че резервният защитник ще се ползва само когато договореният адвокат не се яви по неуважителни причини. Според колегата му Димитър Лазаров защитникът ще е длъжен да съгласува с обвиняемия основните линии на защита.

Според Христо Бисеров от ДПС обаче резервният защитник е „адвокат-провокатор на прокуратурата“. Дори и при предишния режим нямаше такова нещо, възмути се депутатът. Българската държава ще се задръсти с такива случаи и няма да може да плаща възнагражденията на тези защитници, а неизплатените от държавата хонорари за служебни защитници и към момента са около 1 млн. лева, уточни той. Бисеров каза, че не може да няма финансова обосновка дали няма да се създаде нов дълг на държавата.

Червеният депутат Мая Манолова допълни, че ще се създаде нова професия - на резервния защитник. Тя посочи, че не е направен анализ на причините за отлагане на делата - в 90 процента от случаите бавенето е в резултат на административни неуредици, посочи тя. Според нея бързината не може да бъде самоцел в наказателния процес, а той освен бърз трябва да бъде и справедлив.

Получава се така, че обвиняемият ще трябва освен защитата, която организира срещу обвинението на прокуратурата, в редица случаи да се защитава и по отношение на определения му резервен защитник, коментира и народният представител от БСП Янаки Стоилов.

Този текст е широко отворена врата за делата срещу държавата в Страсбург, защото позволява резервният защитник да извършва действия пряко волята на подзащитния си, като предявяване на доказателства и обжалване, аргументира се Явор Нотев от Атака. Според него в тази част текстът е незаконосъобразен. Съпартийникът му Павел Шопов обаче заяви, че с въвеждането на резервен защитник в голяма степен ще бъде решен въпросът с отлагането на делата. Смело можем да приемем това решение, каза той.

Депутатите гласуваха и как да бъде уреден статутът на служителя под прикритие в Наказателно-процесуалния кодекс. Досега отсъстваха норми, свързани с този вид служители. Служител под прикритие не може да бъде разпитван като свидетел, когато са налице достатъчно основания да се предполага, че в резултат на свидетелстването може да възникне реална опасност за живота или здравето му, както и на неговите близки, е записано в промените. Той не може да бъде разпитван и когато това е пречка за изпълнение на функциите му. Данните за самоличността на служителя под прикритие могат да бъдат предоставени на наблюдаващия прокурор и съда след мотивирано писмено искане до ръководителя на службата, която го е назначила. Разкриването на самоличността на служителя под прикритие се извършва, само ако няма да възникне опасност за него или близките му, гласуваха депутатите.

В НПК беше записано още, че обвинението и присъдата не могат да се основават само на показанията на служител под прикритие и на свидетел с тайна самоличност, т. нар. анонимен свидетел. При разпита им в съда се променя гласът им, а при видеоконферентна връзка - и образът. Преди разпита на служител под прикритие ръководителят на структурата, която осигурява и прилага разследването, свидетелства, че разпитваното лице е същото, на което е даден идентификационен номер.

Служителят под прикритие подписва декларация, че е запознат със задълженията си и задачите по конкретното разследване. Тя се съхранява от службата, към която е назначен служителят и в нея вместо данни за самоличността му се посочва определеният му личен идентификационен номер. В НПК е предвидена и промяна на Наказателния кодекс, според която не е обществено опасно деяние, извършеното от лице, действало като служител под прикритие в рамките на определените му правомощия по закон.

Друг текст в НПК обаче предизвика сериозно напрежение в опозицията. Приемането на текста, който позволява на базата на СРС-та и показанията на защитен свидетел да бъде четена присъда, накара народните представители от БСП и ДПС да напуснат пленарната зала. Янаки Стоилов обясни, че от ПГ на КБ са настоявали да се отложи приемането на НПК до съгласуването на промените с Венецианската комисия, тъй като с тези текстове се дава възможност чрез СРС и показания на свидетел с тайна самоличност да бъде постановена присъда. Това е един много опасен текст. Това е безпрецедентен случай в нашата наказателна практика, който дава възможности за неограничени злоупотреби, заяви Стоилов. По думите му целта на тези текстове е да направят така, че негодни доказателства да увенчават процеса със сполучлив финал за тези, който са го започнали.

1 коментар
27 Март 2010 02:40 | мнение
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

ТЕЗИ ХОРА В ПАРЛАМЕНТА СИ НЯМАТ И ПОНЯТИЕ ОТ ПРАВО. КОГАТО СЕ НАЗНАЧАВА СЛУЖЕБЕН ЗАЩИТНИК, ПОДСЪДИМИЯ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДАВА ИЗЯВЛЕНИЕ ДАЛИ Е СЪГЛАСЕН ТОЗИ ЗАШИТНИК ДА ГО ЗАЩИТАВА. АКО СЕ ЦЕЛИ ОТЛАГАНЕ НА ДЕЛОТО, ПОДСЪДИМИЯ ВИНАГИ МОЖЕ ДА КАЖЕ, ЧЕ НЕ Е СЪГЛАСЕН, ДА ГО ЗАЩИТАВА И ДОТАМ. ТЕЗИ НОВИ ТЕКСТОВЕ СА НА ИНТЕЛЕКТУАЛНОТО НИВО НА ДЕТЕ В 8 КЛАС. ДЪРЖАВАТА НИ ВЪРВИ КЪМ ТОТАЛНА РАЗРУХА.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар