Решаващи пет месеца за Украйна: Русия напредва с най-бързите темпове от 2022 г. въпреки тежките загуби 

13 ноември 2024 05:39   2352 прочита


 
 
Енергийната система на Украйна продължава да свети в началото на зимата, но заплахата от нова руска атака срещу мрежата остава сериозна 

Тъй като изборната победа на Доналд Тръмп приближава перспективата за преговори за прекратяване на войната в Украйна, Киев се опитва да се постави в най-силната позиция за всякакви преговори, включително осигуряване на повече оръжия и поддържане на военния си капацитет на бойното поле. 

Високопоставен украински служител каза, че следващите четири до пет месеца ще бъдат решаващи за Украйна, сигнализирайки, че завръщането на Тръмп в Белия дом съсредоточава усилията в Киев върху възможността за бързо прекратяване на войната. Тръмп, който ще положи клетва като президент на САЩ на 20 януари, заяви, че ще сложи край на войната в Украйна за кратко време, но не посочи стратегия за това как ще го постигне. 

"Тази зима е критична точка за нас... Надяваме се, че войната ще приключи. " „Точно сега ще определим нашите позиции за преговорите, началните позиции и на двете страни“, каза служителят пред Ройтерс, пожелал анонимност поради чувствителността на въпросите за сигурността. 

Длъжностни лица в Киев чакат да видят кого ще избере Тръмп за ключовите си позиции в сигурността и отбраната, за да разберат как той ще оформи политиката на САЩ спрямо Украйна. Изборът на Тръмп изключва бившия държавен секретар Майк Помпео, който се смята за проукраински политик в Киев и който може да бъде голям съюзник на Украйна. 

Русия, въпреки тежките загуби на фронта, напредва с най-бързите си темпове от 2022 г., което означава, че украинските сили са изправени пред сериозни предизвикателства. Украйна каза миналата седмица, че е ангажирала някои от около 11 000 севернокорейски войници, разположени в руския регион Курск, което илюстрира нарастващата нужда от човешки ресурси в руската армия. 

Обременени от недостиг на жива сила, украинските сили загубиха част от територията, която превзеха при августовското нахлуване в Курск, което президентът Володимир Зеленски определи като потенциална разменна монета в бъдещи преговори. Тази загуба на територия и необходимостта от стратегически маневри създават допълнителен стрес за украинската армия. 

Енергийната система на Украйна все още поддържа светлините включени в началото на зимата, но заплахата от нова голяма руска атака срещу мрежата е постоянна. Дроновете, които редовно атакуват украинската столица Киев, оставят инфраструктурата уязвима, въпреки че Русия може да се опитва да избегне пълното унищожаване на енергийната мрежа, за да не влоши ситуацията с идващата администрация на Тръмп. 


След като проведе, както каза, "отличен" телефонен разговор с Доналд Тръмп в сряда, Зеленски каза, че е уверен, че бързият край на войната ще означава големи компромиси за Украйна. 

„Ако процесът е бърз, това ще означава загуби за Украйна. Просто не разбирам как може да стане по друг начин. „Може би нещо не знаем, не го виждаме“, каза Зеленски. 

Той също така разкритикува идеята за прекратяване на огъня без гаранции за сигурността на Украйна, заявявайки, че това би било пагубно за нейните граждани, които отдавна страдат от руската агресия. 

„Това е много сериозно предизвикателство за нашите граждани: първо прекратяване на огъня, а след това ще видим какво ще се случи. кой си ти Децата ви умират ли? “, каза Зеленски, намеквайки за унгарския премиер Виктор Орбан, който предложи прекратяване на огъня. 

Мрачни предчувствия за бъдещето на преговорите 
Официален Киев изрази скептицизъм, че победата на Тръмп на президентските избори ще означава положително развитие за Украйна. Войната продължава да поставя под съмнение бъдещето на страната и международната подкрепа, която идва. Киев се опасява, че победата на Тръмп може да намали вероятността Украйна да получи покана за членство в НАТО, а някои служители признават, че има риск Тръмп да спре помощта. 

„Надявам се, че администрацията на Байдън ще се опита да избегне този риск, като ускори темповете на помощта, която изпраща на Украйна“, каза един от служителите. 

Междувременно Кремъл заяви, че президентът Владимир Путин е готов да обсъди Украйна с Тръмп, но военните му изисквания не са се променили. Путин повтори условията си за прекратяване на войната, включително пълна демилитаризация на Украйна и признаване на руските територии, които Киев смята за своя суверенна страна. 

Путин настоява, че Украйна ще трябва да изостави стремежите си за членство в НАТО и да изтегли войските си от анексираните от Русия територии. Киев обаче възприема тези искания като капитулация и не е готов да приеме подобни условия. 

Въпреки че мнозина в Украйна са скептични относно искреността на Русия в преговорите, основното изискване на Киев за всякакви преговори е предоставянето на адекватни гаранции за сигурност, които ще предотвратят нови руски атаки в бъдеще. 

„Ясно е, че украинците са ядосани и разочаровани и подкрепата им за демократичния вариант е намаляла. Въпреки това, голяма част от тях все още са готови да залагат с Тръмп, ако това означава повече помощ и по-бърз край на войната“, каза Антон Грушецки, изпълнителен директор на изследователската организация KIIS. 

През септември Зеленски предложи на Байдън „План за победа“, включващ искания за удари по военни цели по-дълбоко в Русия, покана за членство в НАТО и по-модерно оръжие, което беше необходимо, за да принуди Русия да седне на масата за преговори с истинска воля за мир. 

„Настроението в Украйна е доста мрачно. Можете да видите нарастващото разочарование и съмнение в последните изявления на Зеленски“, каза високопоставен дипломатически източник от Киев. 

Украински служител изрази съмнение относно искреността на Байдън в предоставянето на значителни ресурси за помощ, особено по отношение на ограниченията върху ударите на далечни разстояния, които украинците все още смятат за решаващи за защитата на тяхната територия. 

Превод по чужди медии


 
 

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар