Ректорът на НБУ Сергей Игнатов замени Йорданка Фандъкова в МОН и обеща пари за наука срещу проекти

18 ноември 2009 00:16   8082 прочита
Сергей Игнатов
Сергей Игнатов


Сергей Игнатов

Досегашният ректор на Нов български университет Сергей Игнатов е новият министър на образованието. Лично премиерът Бойко Борисов го представи пред журналистите в кулоарите на Народното събрание вчера. Египтологът Сергей Иванов от юли 2009 г. е зам.министър на образованието в кабинета на ГЕРБ. Току-що получих предложението, обясни досегашният заместник на избраната за кмет на София Йорданка Фандъкова. Аз съм не по-малко изненадан от вас, допълни новият просветен министър. Това е изключително тежък ресор и освен това системата се нуждае от модернизиране на всички нива, подчерта Сергей Игнатов. Аз много добре зная каква е тежестта, имам някакъв мениджърски опит в тази област и мисля, че това ще ми помогне. Игнатов каза още, че ще продължи политиката във ведомството, започната от Фандъкова. Надявам се, че тя ще помага, заяви още той.

Сергей Игнатов добави, че не е очаквал поканата на Бойко Борисов. На въпрос приел ли е вече поста, Сергей Игнатов отговори: Приех го. Бойко Борисов прави така, че не можеш да му откажеш. Оказа се, че премиерът просто му заявил, че поема поста на Йорданка Фандъкова. Сергей Игнатов посочи, че няма да иска повече пари за образование между първо и второ четене на бюджета, защото просто пари няма. Оттук нататък науката ще се управлява на проектен принцип, заяви още той.

Съвсем логично бъдещият министър на образованието взе отношение и по казуса „БАН“, след като миналата седмица финансовият министър Симеон Дянков изненада с поредното си „откровение“, че Академията не прави наука, а там работят феодални старци, които стоят и събират заплати.

БАН е национална ценност. Въпросът е тази национална ценност да не бъде музейна ценност, коментира вчера Игнатов. Той добави, че академията се нуждае от сериозна реформа и модернизиране и това, което се случва в момента е, че самото ръководство на БАН желае да се заеме с тази изключително тежка процедура. В академията има много добри институти. В България има изключителни учени - на световно ниво. Е, тогава ние си задаваме въпроса защо сме на последно място в ЕС по конкурентоспособност, попита риторично новият министър. Българският учен, бил той в академията или професор в университета, не се отличава от тези в Лондон, Париж, Ню Йорк или Токио. Единствената разлика е в структурата и системата, в която той работи. Ние ще помогнем на Съботинов и неговият екип да доведат реформите до край, обеща той.

Според Игнатов сега се поддържа по изкуствен начин една номенклатура, която през годините вместо да бъде лидер на науката и изследванията и да преведе България през кризисните моменти, всъщност е едно статично крепене на съответната власт, както е било наследено до 1989 г. По думите му около 500 души ще бъдат пенсионирани в БАН. Игнатов добави, че в научните изследвания трябва да се мине на принципа парите да се дават, след като се покаже определен резултат.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар