Пътниците от влака София-Кардам отказвали да слязат от горящ вагон, други снимали с GSM, вместо да спасяват, пожарникарите пък нямали вода

06 ноември 2009 00:12   1 коментар   12761 прочита

Пътуващите в спалния вагон, който бил в непосредствена близост до горящия кушет-вагон на влака София-Кардам, категорично отказвали да слязат и да бъдат евакуирани. Това разказа пред Плевенския окръжен съд Христо Христев, катаджия от Червен бряг. Христев бе един от първите, които се озовали на мястото на трагедията през февруари миналата година. Тогава във влака изгоряха 9 души, а повече от 10 бяха ранени.
Въпреки призивите на спасителните екипи пътниците твърдели, че е твърде високо, за да скачат, други пък се аргументирали, че после няма как да им бъдат възстановени парите за билетите. Някои от пътуващите обявили, че гарата е много далеч и ако не дойде превоз, ще останат, докато се потуши пожарът и влакът продължи, защото не им се ходело пеша.
Христев разказа също, че повечето от евакуираните пътници пък стояли безучастно отстрани и заснемали трагедията с мобилните си телефони. Според показанията му първите пристигнали на мястото пожарникари не разполагали с вода. Цистерната им била празна и разчитали на пожарогасителите във влака, които също били празни.
Два отоплителни нагревателя във шесто купе на изгорелия кушет-вагон са били сменени при ремонт. Това каза свидетелят по делото Кръстан Кръстанов, електротехник в депо „Надежда“. Той каза, че след извършването на ремонта се прави изпитание на подменените електрически нагреватели на отоплението, като се включват на 1500 волта и работят три часа. Ако всичко е наред, майсторът по ремонта отразява това в специална тетрадка и вагонът излиза от депото. На въпрос на съдията Николай Господинов, ако е повреден терморегулаторът, какво може да се случи, Кръстанов отговори, че има вероятност да изгори отоплителното тяло. Той добави, че във вагона има предпазител, който се включва в случай на повреда в терморегулатора.
Марияна Димитрова, която е свидетел по делото, беше отправила молба към съдебния състав да бъде конституирана като частен обвинител. Съдията H обясни, че е пропуснала срока за конституиране като частен обвинител и за да не забавя хода на делото, е добре да оттегли молбата си. Димитрова има право като пострадало от пожара лице да предяви граждански иск срещу обвиняемите. В крайна сметка тя прие предложението на съдията и оттегли молбата, за да не бави хода на делото. Процесът продължава с разпит на още свидетели на трагедията.
Подсъдими по делото са шафнерът Георги Георгиев, зам.-директорът на БДЖ „Пътнически превози“ Георги Иванов и началникът на влака Иванка Костадинова. Процесът стартира на 3 септември, когато за първи път в съдебната зала се събраха тримата подсъдими, които категорично заявиха, че не са виновни и отказаха да дадат показания пред съда.


Още за: пътници   влак   пожар   Още от: България и свят

Принтирай статия
1 коментар
06 Май 2010 14:35 | ТЕРИ
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Ааааа!Хич не ми е ясно как това дело не беше проведено и разследвано като терористичен акт.Има ли доказателства,че НЕ Е?Защото другите ви доказателства са много слаби.Що не проверите дали няма нещо общо с кражбата на килограми стари монети от Велкотърновския музей или на някой по-му изнася да се представя като някаква семейна драма,в която изгорялите жертви се разпознават по оцелелите им от огъня ГАЩИ.ТОВА ТРЕБУВА ПА ДА Е СЕМЕЙНА ДРАМА от която трафикантите печелят,а ние плащаме със жертви всякакви-и изгорели и осъдени и такива,които носят кръста.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар