Путин играе на картата - край на войната: Условия за Украйна, които биха означавали постоянен край на конфликта 

16 януари 2025 10:24   1621 прочита


 
 
Русия ще поиска Украйна драстично да намали военните връзки с НАТО и да стане неутрална държава с ограничена армия при всякакви преговори с новия президент на САЩ Доналд Тръмп, съобщават американските медии. 

Все по-уверен, че има надмощие на бойното поле в Украйна, руският президент Владимир Путин е решен да постигне целта си да държи Киев извън НАТО и да ограничи военния му капацитет. 

Позицията на Кремъл е, че докато някои членове на НАТО може да продължат да изпращат оръжия в Украйна съгласно двустранни споразумения за сигурност, нито едно от тези оръжия не трябва да се използва срещу Русия или за връщане на територия, съобщава Bloomberg. 

Тези строги първоначални изисквания почти със сигурност ще бъдат неприемливи за украинските лидери, тъй като войната наближава третата си година. Позицията на руския лидер също противоречи на изявлението на Тръмп, че той иска конфликтът да приключи възможно най-скоро и може да е предназначен да даде на Москва място за преговори. Междувременно руският напредък в Източна Украйна е бавен и на висока цена. 

Провеждат се ограничени разговори 
Украйна и Русия провеждат ограничени преговори в Катар относно правилата за защита на ядрените съоръжения от атака. 

Украински служители, запознати с преговорите, отбелязаха, че единствените преговори между Киев и Москва в момента са ограничени до обмен на затворници и връщане на депортирани деца. 

Условията на Русия също така включват запазване на поне де факто контрол над близо 20 процента от контролираната от Русия територия в Украйна, включително полуостров Крим, който тя анексира през 2014 г., въпреки че Москва е отворена за някои териториални обмени. 

Миналата седмица Тръмп каза, че е планирана среща с Путин, въпреки че говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви в понеделник, че все още не е извършена значителна подготовка за разговорите. Преговорите за прекратяване на конфликта все още не са започнали. 

През ноември украинският президент Володимир Зеленски омаловажи евентуалното прекратяване на огъня, докато Русия все още окупира територията, като каза, че Киев трябва да разчита на дипломацията, за да върне земя, заграбена от Москва. 

Въпреки че новият лидер на САЩ и неговите ключови съветници не показват особен ентусиазъм за обвързващи гаранции за сигурност за Украйна, особено чрез членство в НАТО, някои от лагера на Тръмп подкрепиха осигуряването на подкрепата на Киев, ако се ангажира с дипломация, за да преговаря от позиция на сила. 

От февруари 2022 г., когато руските войски пресякоха границата, Украйна получи десетки милиарди долари военна помощ от САЩ и Европа. 

Най-голямото безпокойство на Украйна е, че прекратяването на военните действия ще позволи на Русия да се прегрупира и да нанесе нов удар, за който Киев твърди, че се нуждае от западни оръжия и достатъчно силна армия. 

Неутрална и безобидна Украйна 
Украйна „трябва да бъде неутрална, безвредна и при никакви обстоятелства не трябва да бъде преден пост на НАТО или Съединените щати. Тя трябва да има малка армия, достатъчна, за да защити украинските граници от бежанци и да изпълнява полицейски функции, но не достатъчно голяма, за да се бие срещу Русия“. Руският националистически магнат и съюзник на Кремъл Константин Малофеев каза в интервю миналия месец. 

Неутралният статут трябва да бъде включен в конституцията на Украйна, каза Малофеев в Москва. 

Преди малко повече от година Путин индиректно съобщи на висши американски служители, че потенциално може да обмисли да се откаже от настояването си за неутрален статут на Украйна и дори да се противопостави на евентуално членство в НАТО, казаха тогава два източника, близки до Кремъл. Путин многократно е използвал заплахата Украйна да се присъедини към НАТО като ключова причина за своята инвазия, а съобщенията за възможно наземно разследване бяха посрещнати със скептицизъм в Съединените щати. 

Оттогава военното положение на Русия се подобри с напредването на фронта в Източна Украйна. Това насърчи Путин да заеме по-твърда позиция. 

Разбира се, Украйна все още държи територия в Курска област на Русия след изненадващо нахлуване миналата година, което може да бъде разменна монета, ако Киев успее да я задържи, а в петък САЩ обявиха най-всеобхватните си и агресивни санкции досега върху търговията с петрол на Русия. 

Минималните искания на Русия са неутрална Украйна, спиране на по-нататъшното разширяване на НАТО в постсъветските държави и строги ограничения върху размера на украинската армия, според Павло Данилин, политически анализатор, който работи с Кремъл. 

Путин каза, че всяко мирно споразумение трябва да се основава на така нареченото Истанбулско споразумение. Според последния проект на документа от пролетта на 2022 г. ще бъдат забранени чуждестранни войски в Украйна, съвместни учения и членството на Киев във всеки чужд военен съюз, каза през юни руският лидер. 

Миналата година американските медии публикуваха подробности от документи, които уточняваха, че чужди оръжия не трябва да влизат в Украйна, включително ракети. Двете страни останаха в противоречие по определени точки, включително ограничения за украинските въоръжени сили, се казва в публикациите. 

Русия настоя за ограничаване на украинските въоръжени сили до 85 000 души и 342 танка и ограничаване на обсега на украинските ракети до 40 км, докато Украйна искаше армия от 250 000 войници и 800 танка и обсег на ракетите от 280 км. 

Двете страни също не успяха да се споразумеят за гаранциите за сигурност, които Украйна ще получи – вероятно ключов елемент от бъдещите преговори.

Превод по чужди медии 

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар