Първият български еврокомисар Меглена Кунева: Съжалявам Бойко Борисов
Едно е да приложиш СРС-та като крайна мярка, друго е да подслушваш министрите си
Законодателството в ЕС се приема бавно, трудно и със съобразяване на много интереси. Понякога интересите на хората, на пътниците се губят. Това комисията трябва да го преодолее, каза пред БНР Меглена Кунева, първият български еврокомисар, политически съветник на еврокомисаря по транспорта.
Има обезпокояваща величина на предизвикателствата и нищожност на политиките. Ние много зависим от приложението на закона във всяка една страна-членка, допълни Кунева. “Ние нямаме обща европейска охрана на границите, например. Всяка страна отговаря за приложението на ветеринарните си наредби, охранява сама границите си. Страните са различни и неравновесието е видимо”, каза още Кунева.
На въпрос как ще коментира провала ни с членството в Шенген Кунева отговори, че не би искала да отделя Шенген от всичко останало. “За нас трябва да видим общата картина. Шенген е процес, в който България ще има успехи. Да не драматизираме това, което случи. Разбира се, това е сериозен сигнал”, категорична бе Кунева. “Разочарована съм, но това е трудност, която се надявам, че е временна и която може да се преодолее”, заяви Кунева.
Според нея, Шенген е важен за нас, за хората, а не просто като оценка единствено и само за правителството. “Шенген е политическа, поведенческа култура, това не е само техническа част. Ние ставаме все по-интегрирани и това е целта ни. Трудно влязохме във ветеринарното шенгенско пространство, но това се случи, това е култура, същата култура, която ни кара да си слагаме коланите, когато се движим по пътищата”, заяви Кунева. След оценките на министъра по европейските въпроси на Франция и след оценките на други министър-председатели това вече е политически въпрос, подчерта Меглена Кунева.
“Друга грешка, която се направи, е, че прекалено рано въпросът за Шенген се вдигна на политическо ниво. Започна политическо лобиране, което настрои партньорите ни доста подозрително. Ако бяхме оставили нещата по-дълго време на техническо ниво, нямаше да се стигне сега до толкова изострени обвинения”, категорична бе Кунева. Според нея на нас ни липсва “добро трениране на екипа вътре”. Кунева каза още, че ни е необходимо много обучение и много вътрешна интеграция на обществото. “Необходима е сдържаност, не мълчание. Трябва да се върви уверено, последователно напред. Особено във вътрешен план, чувството, че искаме нещо, което не ни се полага, по-скоро ще разруши националното ни самочувствие, отколкото то да укрепне”, категорична бе Меглена Кунева.
На въпрос как ще коментира думите на премиера Борисов, че е в реда на нещата да се подслушват министрите му, Кунева отговори: “Това ме шокира. Съжалявам за министър-председателя. Това привнася сигурно допълнително напрежение в работата му. Не смятам, че това е нормално”. “Доверието и изграждането на екипа е първата стъпка при изграждането на малка фирма или голяма корпорация или държава. Първият механизъм в демократичното общество това е отчетност и контрол. Това минава през обществото, а не през подслушване. Когато има основание да се приложи тази изключително крайна мярка, е едно, но да се подслушват министри... Как се гледат в очите”, попита Кунева.
Във връзка с предстоящите избори Кунева коментира, че не иска да участва в избори, в които няма ясна задача. “Ако направим профила за България за следващите 5 или 10 години, тогава един политик ще може да каже може или не може да се заеме с дадена задача. Не ме е страх от участие в изборите, а ме е страх от неяснота”, заяви още Кунева.
премиера Б. Борисов който работи неуморно за България, а евродепотатката почнти нищо не е направила а само говори небивалици като нейният шеф негово величие Царя ще ви оправя за 800 дни добре си е научила урока тази Кунева та тя не е случайна и случайно там, но е много далеч от премиера Б. Борисов.
Не си струва да се чете какво е казала тази фльорца. Добре е овладяла похватите на буфосинхронистите. :) :) :)
обикаля Европа. За какво тя съжалява премииера та тя подобре е само да мълчи.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.