Първи вот на недоверие срещу кабинета: ПП-ДБ и „ДПС – Ново начало” напуснаха залата по време на дебатите

Първи стрес тест пред правителството на Росен Желязков. Депутатите в парламента обсъждат мотивите на вота на недоверие срещу кабинета. На този етап сметката показва, че гласовете на опозицията няма да стигнат, за да свалят правителството. Въпреки това се стигна до неочаквани скандали и дори напускане на залата от депутати на ПП-ДБ и „ДПС – Ново начало”.
Неспокоен сън при бременност? Сложи край с тази въглавница! tvboutique. bg
Въпреки, че се очаква финалът да е с предизвестен край и вотът на недоверие да не мине, дебатът тече със сериозен спор, като се стигна дори до темата „за” или „против” членството ни в ЕС и влизането в еврозоната. Още в началото от ПП-ДБ решиха демонстративно да напуснат залата, въпреки че вече обявиха, че няма да подкрепят вота на недоверие. Това доведе до сериозни критики от страна на ГЕРБ. Сериозен спор се породи и между „Демокрация, права и свободи” – ДПС и „ДПС – Ново начало”.
Решаваща седмица за кабинета: Вот на недоверие и отговори за бъдещето на мнозинството
Вносителите обясниха мотивите за вота с остри критики към кабинета.
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов представи мотивите, като подчерта, че „вместо политика на мир и диалог, кабинетът на Росен Желязков следва безкритично линията на конфронтация и ескалация, диктувана от либералния елит в Брюксел и доскоро във Вашингтон“.
Като мотив се посочва, че „под натиска на външни сили, България бе въвлечена в чужд геополитически конфликт, без обществено съгласие и без стратегическа полза за страната“, а „санкциите срещу Руската федерация продължават да нанасят тежки щети на българската икономика“.
Отбелязана бе и „скандална пасивност“ относно „смъртта на българския служител в ООН Марин Маринов в Ивицата Газа“, като според вносителите това е „потресаващ пример за отказ от защита на националното достойнство от страна на управляващите“.
„Настояваме за незабавна оставка на правителството на Росен Желязков и връщане на външна политика, основана на националния суверенитет, националния интерес, стремежа към благоденствие на българите и подкрепата на всяка мирна инициатива в международен план“, заяви Костадинов от парламентарната трибуна.
Министърът на външните работи Георг Георгиев посочи, че външната политика е една материя, в която е нужно национално съгласие и единствено, защото само по този начин държавата излъчва солидност, стабилност, авторитет и сила.
„Благодарен съм за това, че във външната политика в момента имаме възможност да демонстрираме именно досега изброеното и да показваме, че България има своето достойно място на дипломатическата сцена“, каза той и подчерта, че България в момента е страна, която е уважавана и авторитетна, която направлява и произвежда процеси.
По думите му при страни като България, които не притежават ядрено оръжие, не притежават глобални големи армии, не се славят с имперски амбиции, именно системата на международните договори е тази, която ги пази. „Ако ние се еманципираме от решенията на ООН, на НАТО, на Европейския съюз (ЕС), които пазят и гарантират този международен ред, който ние познаваме в момента и който Руската федерация оспорва, то тогава ние утре, ако се намерим в позицията на агресирана държава, няма да имаме никакво нито морално, нито политическо право да оспорим това, че силният не може да налага своя дневен ред само и единствено от позицията на това, че е по-голям, по-могъщ или има някакви интерпретации на условни процеси“, обясни външният министър по отношение на позицията на България за войната на Русия в Украйна.
Във връзка с гибелта на нашия сънародник в Газа, Георгиев уточни, че във всеки един момент от МВнР казваха само едно, а именно, че чакат официалния доклад на ООН и финалните заключения от разследващите екипи, предоставени по официален път на българската страна, за да може да бъде изяснена и заявена позицията на България. Той увери, че позицията на България ще бъде „кристално ясна“ и „абсолютно безапелационна“.
„България с цялата си сериозност, строгост и абсолютна неотстъпчивост ще заяви, че изисква и извинение, и да бъдат обезщетени близките на загиналия наш сънародник. Няма да направим никакъв компромис с това, независимо чия е отговорността – дали на Държавата Израел, дали на друг, замесен в трагичния случай“, категоричен е министърът на външните работи.
Депутатът от ПГ на ГЕРБ-СДС Тома Биков констатира, че на втория месец от управлението на правителството е внесен вот на недоверие за провал във външната политика от три формации, които са против влизането на България в еврозоната, а някои от тях и дори изобщо членството в ЕС и НАТО.
„Ние, разбира се, ще подкрепим правителството не само в рамките на вота на недоверие, ще го подкрепим и във външната му политика“, каза той.
От ГЕРБ разкритикуваха ПП-ДБ, които демонстративно напуснаха залата още в началото на дебатите.
„Ние не се ползваме с подкрепата дори на онези, които се обявяват за най-радикални по отношение на европейската интеграция. Смятам, че тяхното отсъствие от дебата и от гласуването днес, е разпад на собствената им политическа идентичност. Призовавам колегите от ПП-ДБ да се върнат в залата и да гласуват против този вот на недоверие, който цели да спре пълната ни интеграция в ЕС”, допълни Биков.
„Както обявиха още вчера, „зад кабинета” остават и „Демокрация, права и свободи” – ДПС, коментира Асен Василев от ПП-ДБ.
Лидерът на ПГ на МЕЧ Радостин Василев отговори на Биков, че партията му не иска напускане на ЕС и НАТО, а иска отстояване на националноотговорна българска позиция в тези съюзи.
„Външната ни политика е отражение на вътрешната, а това правителство не знае как да управлява България”, каза той.
„Това не е вот на недоврие евроатлантически, а на едни хора, които няма как да излъчват силна външна политика, като нямаме вътрешна”, обясни Ивелин Михайлов, председател на ПГ на „Величие”.
„Ние няма да подкрепим. Още повече с тези мотиви в този момент. Може да бъде критикувано това правителство, но точно Росен Желязков го подкрепяме”, обясни Танер Али от ДПС - ДПС.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.