Първанов номинира кмета на Благоевград Костадин Паскалев за президент
Имаше показни арести, но не и тези, които хората очакваха, гръбнакът на организираната престъпност остава недосегаем
Президентът Георги Първанов има намерение да участва в следващите парламентарни избори с формацията АБВ. "От начина, по който работим досега, съм оптимист и мисля, че ще имаме добра база на следващите парламентарни избори", обяви държавният глава в интервю за бТВ. Самият той намира за подценяване да се кандидатира за депутат и така намекна, че амбицията му е да ръководи правителство.
"АБВ не е спринтьор, не бягаме за дистанцията до есента на т.г. Ние се развиваме като маратонец. Първата ни цел е производство на политики. Втората - подготовка на кадри, на хора, които да стават. Искам при едни следващи парламентарни избори да имаме изградена пирамида на властта - да е ясно не само кой ще бъде премиер и министрите, но да се знае и до ниво заместник-министри и директор на дирекция", обясни целите си Първанов.
"На следващите парламентарни избори вече няма да съм президент и ще се опитам да създам, и вече го правя, територия на духа. В АБВ вече са се събрали земеделци, социалдемократи, социалисти, център-дясно. Искам да създам атмосферата, която ще позволи, прекрачвайки прага, те да са готови и управленски, и кадрово, и морално", допълни той.
Наесен избори "3 в 1"
Първанов предлага изборите наесен да бъдат по формулата "3 в 1". Това означава президентски и местен вот, но и референдум за изграждането на АЕЦ "Белене". "Президентските и местните избори са крайният срок за провеждане на такъв референдум", посочи държавният глава и обясни, че така ще се гарантира по-активно участие. Сега се спори много ожесточено по темата - повече отпреди, и точно това налага народът да се произнесе, настоя президентът. Той отново повтори тезата си - не бива да се подценяват заплахите, трябва да се гарантира сигурността, но не приема тезата, че ние трябва да се откажем от Белене, защото съседите строят и пазарът ще се сгъсти.
Все пак ние сме започнали по-напред строителството. Иначе ще се съобрази с мнението на хората. "Глас народен, глас Божи. Когато народът каже не, правителството ще се съобрази", посочи Първанов.
Изборите ще се проведат между 20 октомври и 20 ноември. Практиката показва, че по-добрият ден е неделя, обясни той. Първанов ще запази неутралитет и няма да се ангажира с подкрепа на определен кандидат.
"Очаквам радикализация на изборите наесен, при това не само на политическия сблъсък, но и на личности. Тези избори ще бъдат "за" или "против" правителството на ГЕРБ", обяви Георги Първанов.
Попитан вижда ли подходящ кандидат, издигнат от БСП, той отговори, че вижда поне 5 души, които биха били по-добри от него. Казвам го като човек, който има самочувствието на успял президент. Да, и в самата БСП част от номинациите вече са известни, независимо дали става дума за Калфин, Паскалев, за Плугчиева... Той допълни, че може да спомене и имена вдясно, но ще се въздържи, защото се опасява, че ще им създаде проблеми.
Участието на Алексей Петров би било интересен щрих, смята президентът. Макар да не допуска, че той би могъл да събере достатъчно гласове, би имал своите аргументи в кампания. Първанов призова правителството да каже отпадат ли обвиненията към него, особено след срещата на финансовия министър с набедения за "Октопод".
На въпрос вижда ли жена на поста президент, той заяви: "Аз мисля, че ролята на жените в българската политика ще нараства, има компетентни, солидни професионалисти. Това ще дойде в противовес на агресията, с която беше зареден преходът и която и сега ни залива отвсякъде", коментира той.
Евентуална кандидатура на Меглена Кунева, около която да се обедини тройната коалиция, определи като "не най-печелившата формула от гледна точка на изходната база и възможностите тройната коалиция". "Тройната коалиция все още не е заличила лошия спомен от управлението си. Част от този лош спомен е несправедливо създаден, част от обвиненията се оказаха несъстоятелни, но споменът все о ще не е заличен, картината все още е сложна", коментира държавният глава.
Икономиката на автопилот, Борисов и Цветанов не се справиха с престъпността
Държавният глава не спести критики към управляващите. "България се присъедини някак си, без да се усетим (б.р. - към Пакта за еврото), с едно решение, взето само на подпис на МС, без да е проведено заседание. Тук има ако не формално нарушение, то поне морален конфликт с Конституцията - такова решение, което определя за десетилетия бъдещето на страната, да се реши мимоходом", възмути се Първанов. Според него с включването ни в това споразумение ние сега ще помагаме на две страни, които са на ръба на фалита, но добре са се възползвали от еврофондовете преди това. "Защо никой не се опитва да опита да помогне на страни като нас, които са на опашката"", попита президентът. Неговите опасения са, че разликата между нас и другите европейски страни ще се увеличи, защото ще се помага на по-богатите.
Позитивът - че все пак сме вътре и имаме възможност гласът ни да се чува, също е повод за притеснения - за да се чува, някой трябва да говори. "Аз се учудвам, че нашият глас не се чува. Ако бях премиер, пък и който и да беше премиер, щях да се обадя още когато се обсъждаше това решение. Със сигурност един по-активен и по-подготвен премиер щеше да се обади, да се включи в дискусията за конкурентоспособност, защо това е ключовият въпрос за нашето развитие", посочи държавният глава.
"Искам бъдещият премиер, бъдещето мнозинство, което ще бъде много по-сложно от сегашното и от предишното, защото ще се фрагментаризира политическото пространство, искам на тях да им се остави едно нормално наследство. За съжаление не става така. Не се е реализирала нито една антикризисна мярка, които самото правителство предложи. Ние не правим нищо, вървим на автопилот", коментира Първанов.
"Всички очакваха, че Борисов и Цветанов ще се справят с престъпността. Това не се случва", каза Първанов. Според него кабинетът загубил инициативата в тази посока през последните месеци. "Случиха се няколко ареста по един много показен начин - пример министър Цонев. Но не се случиха арестите, които хората чакат", посочи той. По думите му, става въпрос за 20-30-100 човека - босове от организираната престъпност.
Сега те се подвизавали едва ли не като чисти бизнесмени, но всъщност не са. "Подслушват се хиляди хора, а тези, които са гръбнакът на организираната престъпност, са недосегаеми", каза Първанов. Той дори припомни, че по време на тройната коалиция бяха хванати Маргините и започна натискът върху Баретата. "Сега може ли да се спомене такова име?", попита Първанов.
Президентът против "армия за износ" и с особено мнение за операцията в Либия
Аз съм против това да изграждаме армия за износ, т.е. само за експедиционни цели, заяви Първанов и за пореден път демонстрира колко дълбок е конфликтът му с военния министър.
Президентът и върховен главнокомандващ отново повтори тезата си, че се подценяват заплахите за националната сигурност. Не одобрява и начина, по който се изгражда военният бюджет, защото не може да се съгласи във време на криза армията да е на последно място.
За решението фрегатата "Дръзки" да замине за Либия научил от медиите, призна Първанов. "Това не е единственият случай, в който има пренебрежение към президентската институция", коментира той. Смята, че най-малкото е било редно да бъде уведомен с писмо, а по-нормалното този въпрос да бъде обсъден. "Не възразявам нашите военни да патрулират, да изпълняват своите контролни функции, но аз имам своето особено мнение за военния конфликт в Либия", посочи президентът.
Особеното мнение се изразява в следното: "Аз не мога да направя своя избор, когато става дума за Кадафи или за бунтовниците". После повтори своя теза, развита вече на блога му - че според него Кадафи трябва да бъде отстранен и съден, всичко друго ще е недостатъчно убедително. Но ако Кадафи бъде отстранен, това не гарантира автоматически мира. Тези, които сега представляват опозицията в Либия, бяха хората, които бяха най-агресивни, с мракобесно отношение към осъдените медицински сестри, посочи Първанов и призова: "Нека да не забравяме, че и сега в Либия има стотици българи, за които трябва да мислим". Той направи и една мрачна прогноза: "Все си мисля, дано да бъда лош пророк, че ще се стигне до сухопътна операция".
Михов не му е приятел
Георги Първанов обяви, че не е приятел с починалия бизнесмен Михаил Михов, прочул се като Мишо Бирата от изтекло СРС на разговор между премиера Бойко Борисов и шефа на Агенция "Митници" Ваньо Танов, и не е ходатайствал за него. "Ако прочетете записа на разговора между Борисов и Танов, ще разберете кой какъв ангажимент поема", заяви Първанов. Съдържанието не е опровергано досега от никого, единствено се знае, че записите са манипулирани, т.е. презаписани. Той настоя прокуратурата да каже кой е в основата на атаките с изтеклите СРС-та. "Обвинението, че съм аз, звучи нелепо", коментира Първанов.
"По време на спортни срещи при мен идват много хора. Те не ми говорят за времето, а се оплакват", коментира президентът. Възможно е и Михаил Михов да му е разказвал за проблемите, си но Първанов не е знаел с какъв бизнес точно се занимава той.
Попитан как приема твърдението на бившия шеф на НСС Атанас Атанасов, че Мишо Бирата е "поредният починал близък приятел на президента", държавният глава отсече: "Зловещ коментар. Михов не ми е приятел, познавам го като добър ръководител на федерацията по баскетбол", допълни той.
За вълчицата Зорница
Президентът не съжалява, че е пуснал във Фейсбук снимките на вълчицата Зорница, която отглежда от малка. Именно чрез социалната мрежа се разбра за екзотичния му домашен любимец. Президентът обяви, че вече е поканил представители на РИОКОЗ да обсъдят въпроса регистриран ли е звярът по правилата.
"В своята хилядолетна история човечеството не е успяло да опитоми вълк. Аз съм събрал вълк и каракачанска овчарка на едно място. Това е новината. Това е уникалното в случая", коментира той.
На упреците, че законът не позволява отглеждането на диво животно по този начин, той отговори така: "Бъдете уверени, че аз отглеждам това животно по-добре, отколкото в зоопарк. Ако законът го налага, ще го изпълня, но ще го направя със съжаление".
да гласува и после да те избутват от пътищата специалните хора със специалните коли .Те май не разбират, че ние хората сме им работодатели, не си заслужава човек да гласува, да се цапа със мърсотия а Първанчо, май така му се иска, каква наглост.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.