Първанов: Борисов да вземе спешни мерки, има доста пробойни в управлението
Избирателите да имат право да отзовават депутати, иска държавният глава
Налице е сериозна криза в управлението, заяви президентът Георги Първанов, помолен да коментира последните скандали като случая "Калина Илиева" и този с лекарите от Горна Оряховица. По думите на държавния глава, който присъства на тържеството по случай 90 години УНСС /на снимката/.това е само повърхността и върха на айсберга, като случващото се показва наличието на криза в управлението.
Скандалите катализират в негативна посока тази криза и мисля, че министър-председателят трябва да вземе бързи и енергични мерки, защото нещата отиват към много зле, посъветва Първанов. Запитан какви действия трябва да бъдат предприети, той отговори категорично: Това решава министър-председателят.
По случая с бившата шефка на фонд "Земеделие”, държавният глава подчерта, че отговорността е и политическа, и персонална. Този, който я е предложил, който я е утвърдил, би трябвало да знае всички тези неща при вземането на решението, още повече година след това няма как тези неща да не са се знаели, коментира президентът. Той припомни, че е имало сигнали в медиите, че Илиева е некомпетентна, че няма необходимия ценз, но това не е било взето предвид. Смяташе се, че враговете на управлението предизвикват подобен дебат и не се обърна внимание на нещо, което смятам, че беше важно да бъде решено още преди една година, добави държавният глава.
Помолен да каже позицията си по исканите от ДСБ оставки на министри, Първанов отговори: Не съм аз този, който ще кадрува министерския съвет. Това е работа на премиера. Без съмнение в много от секторите нещата изглеждат зле, добави обаче той и припомни, че е коментирал политиките, не работата на отделните министри. Видно е, че има доста пробойни, изтъкна в същото време държавният глава.
По въпроса дали публичните "шамари” са достатъчна санкция за депутатите, замесени в скандала с телефоните "Верту”, той беше категоричен, че с това не може да се съгласи. Не бива да се прилагат двойни стандарти, подчерта Първанов. Тогава, когато един гражданин направи грешна стъпка, когато пристъпи и закона, и морала - той получава не само медийни шамари, но и санкции по силата на закона, отбеляза държавният глава. По този повод той предложи да се предвиди възможност избирателите да оттеглят народни представители, които са нарушили закона. “Не е въпросът само в това партиите да могат да изтеглят, аз бих разширил това предложение " избирателите да могат да оттеглят, защото един народен представител е избран не само с гласовете на една отделна партия, т. е. да не партизираме решението, а да се опитаме да го видим в един по-широк план", каза Първанов.
Той обаче не уточни как това може да бъде реализирано и защо се налага, след като закононарушенията се доказват в съда.
Първанов коментира и политиката в сферата на образованието, подчертавайки, че не трябва да се икономисва от образование и наука.
Ключовото понятие е конкурентоспособност, подчерта държавният глава и отбеляза, че България заема едно от незавидните места в тази насока.
Според него тази тенденция трябва да се обърне и образованието и науката трябва да станат реален приоритет. Това означава - инвестиции не само в магистрали в транспортния смисъл на думата, а магистрали, по които тече информация. И нямам предвид посока СРС-та, подчерта Георги Първанов.
Той добави, че е необходима информационна инфраструктура и иновационна система. Това не може да стане без държавата, тъй като трябва да се осигурят нормативната рамка и икономическите стимули, изтъкна още държавният глава.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.