Прокуратурата се заема с неизградената лекарствена информационна система за 2 млн. лв.
Парите отишли за ремонти и заплати на чиновници
Сметната палата изпраща на прокуратурата доклада за извършения одит, с който бяха установени нарушения при търговете за скъпоструващи лекарства, съобщиха от пресслужбата на одитната институция. Проверката, която обхваща периода 2006-2009 г., установи, че платената авансово лекарствена информационна система на стойност 2 млн. лева така и не е заработила, а с пари за лекарства са плащани ремонти и заплати на чиновници.
Заради забавянето на въвеждането в експлоатация на информационна система с повече от две години е изтекъл срокът на купените и платени изцяло лицензи за софтуера, без те да са използвани реално. С
платените, но неизползвани и вече с изтекъл срок, лицензи в размер на 874 180 лева са “налице данни за вреди при изпълнението на бюджета на Министерството на здравеопазването”, съобщиха още оттам.
След като Сметната палата оповести резултатите от одита, министърът на здравеопазването Стефан Константинов заяви в интервю, че информационната система няма да проработи. Това поставя под съмнение и целесъобразността на платената изцяло авансово обща сума по договора в размер на 2 145 937 лева, допълниха от Сметната палата.
Системата трябваше да осигури автоматизиран обмен на данни между лечебните заведения, принадлежащите им аптеки, районните центрове по здравеопазване, доставчиците на медикаменти и медицински изделия и Министерството на здравеопазването.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.