Прокуратурата проучва откъде изнудваният от вуйчото на Азис шеф на Гражданска защита има шестцифрени суми
Дон Цеци и още четирима са в ареста
Огромните суми, с които е разполагал бившият шеф на Гражданска защита Никола Николов са събудили любопитството на прокуратурата, съобщи вчера градският прокурор на София Николай Кокинов. Обвинението ще проверява откъде държавният служител се е сдобил с шестцифрената сума и дали действително съществуват компрометиращи факти срещу него. Кокинов уточни, че все още не е ясно откъде групата около Христо Върбанов-Папата, познат като вуйчото на Азис, е разполагала с евентуалната информация, с която е изнудвала Николов.
Кокинов съобщи още, че лидерът на Евророма Цветелин Кънчев-Дон Цеци е обвинен за изнудване. Партийният лидер бе задържан късно вечерта във вторник заедно с Христо Върбанов -Папата, тъй като рекетирали бившия шеф на Гражданска защита Никола Николов. Самият Николов сигнализирал, че го изнудват, едва когато предал 150 хил. евро на Папата. Върбанов е задържан в момент на получаване на следващата вноска от 5000 евро, а рекетьорите са искали общо 250 хил. евро, за да не изнесат компрометираща информация за бившия шеф на Гражданска защита.
От партия Евророма вчера разпространиха официалната си позицията. „Вярваме, че става дума за недоразумение и се надяваме то в най-скоро време да бъде изяснено“, се казва в нея.
По този случай са задържани петима души, уточни Кокинов, а Дон Цеци е бил гарант или посредник на „сделката“. Вътрешният министър Цветан Цветанов също потвърди, че Цветелин Кънчев вероятно е бил гарант. Ромският лидер е присъствал на една от срещите между Николов и група лица от ромски произход, които са го изнудвали, за да не бъде уличен в длъжностно престъпление, обясни Цветанов.
От Синята коалиция вчера настояха президентът Георги Първанов незабавно да огласи мотивите, с които преди години е помилвал Цветелин Кънчев. Десните настояват президентът публично да се извини на българското общество за извършеното престъпление на помилвания Цветелин Кънчев. От парламентарната група настояват държавният глава да дойде в Народното събрание и да поеме политическата отговорност за „превръщането на президентството в защитник на организираната престъпност“. Лидерът на Евророма бе осъден през 2001 г. на 6 години затвор за побой и отвличане, но престоя на топло по-малко от 2 години. След като бе освободен предсрочно, той бе помилван.
News.bg обаче припомня, че не държавният глава, а вицепрезидентът Ангел Марин помилва през 2005 г. Цветелин Кънчев, като мотивите са заради добро поведение и това, че е работил за строежа на столичния стадион „Герена“.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.