Продаваме магнити в САЩ, но не и в България

21 април 2012 00:10   5152 прочита


Изказване на директора на пернишкото предприятие "Феромагнит" Димитър Рангелов

През 1995 г. “Феромагнит” е едно от много предприятия, обявени в несъстоятелност заради огромни дългове. Днес в дружеството работят 22 пъти по-малко хора, а част от производството отива за играчки, продавани във веригата IKEA със сертификат за висока безопасност. За това време управителят Димитър Рангелов е взел десетки решения, за да изплати дълговете, да преструктурира компанията, да намери клиенти и още по-важно - да задържи поне част от тях в кризата.

От времето на несъстоятелността му е останало правилото да не взема банкови кредити. Никога и при никакви условия. Всички инвестиции в предприятието се правят със собствени средства, дори и европейски фондове не са използвани пак по старата причина - пари от тях означават обвързване с банки.

“Този завод ще се ликвидира”

Нека се върнем към далечната 1995 г., когато Рангелов току-що е назначен за директор. На едно от много предприятия, чиято съдба е да бъдат затворени. Несъстоятелността е поискана от ОББ, още държавна, заради дълг от 19 млн. лв. По тогавашен курс това е равно приблизително на 500 хил. долара.

Директорът взема куп папки с разчети как и защо предприятието може да печели и отива на среща с тогавашния министър на промишлеността Климент Вучев. Той отказва дори да го изслуша и завява, че предприятието трябва да се ликвидира. “Тогава блъснах към него папките и си заминах. Така и така щяха да го затворят и да остана без работа, нищо не губех”, спомня си Рангелов. Месец по-късно Вучев е махнат и новият министър Любомир Дачев изслушва проблемите на “Феромагнит” и предложенията за решаването им.

“Нямаше да бъде ликвидирано заради липса на пазар. Беше борба. Месеци наред трябваше да спя буквално в предприятието, за да го пазим да не изнесат металите от него”, спомня си Рангелов. През 80-те години във “Феромагнит” работят над 1100 души, включително едно голямо звено за развойна дейност. С преструктурирането сега персоналът е намален до 50 души. По-голяма част от работата вече се върши само от машините. За 2010 г. компанията има 17 хил. лв. печалба, при 425 хил. лв. приходи.

Приватизацията и след нея

След започване на процедура по приватизация дружеството е купено от чешката “Прамет”, която по-късно обявява, че само за шест месеца след сделката е инвестирала 400 хил. долара. В момента основен акционер във “Феромагнит” е Рангелов пряко и чрез представляваната от него фирма “Магнит България”. Малки пакети акции държат и други физически лица.

Към наши дни “Феромагнит” е доставчик на магнити за играчки, продавани в IKEA - заради много строгите изисквания за безопасност там китайската конкуренция не е проблем. При другите клиенти обаче е - наскоро германски партньори са поискали намаление на цените, за да се изравнят с тези на китайския производител, разказва Рангелов.

Евтината конкуренция от Китай сериозно удря другото поле за продажби на магнити - тези за автомобилната индустрия. В момента компанията преговаря за увеличена доставка за завода на “Фиат” в Сърбия, иначе изнася и за САЩ. Пазарите в Западна Европа сериозно са се свили заради кризата.

В руския град Толиати обаче производителят на “Лада” - “АвтоВАЗ”, е поискал да купува от българската компания - там обаче пречка се оказало 15% мито и Рангелов още търси решения на този проблем. Срещите с депутати засега се оказват без резултат. Макар да изнася магнити за автомобилната индустрия, пернишкото предприятие не продава на българския завод на “Литекс”. “Питали сме ги, казаха ни, че абсолютно всичко се внася от Китай, тук само се сглобява”, казва директорът.

Начинът да се помогне на българските производители според него е да се облекчат митата, а еврофондовете да бъдат предназначени и за по-малки инвестиции. В момента по думите му се изисква доста голямо самоучастие и вместо да може да направи инвестиция за 50 хил. лв. само с европейски пари, трябва да отдели още толкова от себе си, за да вложи 100 хил. лв. - без значение, че за предприятието ще е по-добре по-малкото вложение. “Така се унищожават малките и средните фирми”, коментира Рангелов.

Последната инвестиция на компанията му е в слънчеви панели. За подмяна на машини засега не мисли - сегашните са японски и работят добре. А колкото до финансирането - миналата година “Феромагнит” е завършил с печалба, по-висока от тази през 2010 г. “Не вземаме фантастични заплати, но работниците ни знаят, че всичко се плаща навреме - и аванс, и заплата, и осигуровки”.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар