Природозащитници заподозряха лобистки интереси в прокарването на Закона за генномодифицираните организми у нас
Протестът в София
Еколози от коалиция „За да остане природа в България“ и родители от форума „БГ Мама“ организираха шествие срещу готвените промени в Закона за генномодифицираните организми в София. Информационна акция относно проблеми, свързани с ГМО и предстоящите законодателни промени, имаше вчера и в Пловдив. Акцията се организира от граждани и доброволци на „Зелени Балкани“ и редица неправителствени организации и групи от цялата страна.
Гражданското шествие в столицата започна от Народната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и завърши пред градинката между Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Народното събрание. То се проведе под наслов „За чиста храна, за здрава земя - България свободна от ГМО“.
Няколко искания, от които няма да отстъпим, са: забрана освобождаване на генномодифицирани храни в зоните на Натура 2000 и 30-километрова граница около тях; задължително етикетиране на храни и продукти, които съдържат генномодифицирани храни над 0,1%; разработване на тази наредба или приложение към закона, който да даде границите кой носи отговорност, как се носи отговорност и задължителното съгласие на всички съседни терени и собственици на земи, ако се отглеждат ГМO, обобщи исканията на природозащитниците Надежда Максимова от коалиция „За да остане природа в България“.
Според Максимова зад промените в Закона за генномодифицираните организми стоят лобистки интереси на големи монополистични компании, произвеждащи ГМО храна. По думите й компании от този тип се възползват от ниската информираност в страни като България, така че да могат да извършват своите изследвания и опити. Нямаме нищо против изследването на ГМО, но не трябва да се пуска освобождаването им в света, а големи такива организации имат точно такъв интерес, смята Максимова.
Според природозащитниците дискусията по промените с неправителствените организации и МОСВ не се е състояла. На път сме да създадем закон, който по никакъв начин не провежда превантивна защита. Трябва да се изучи как точно вреди ГМО върху генетичните особености на нашите гени като нация, смятат от неправителствения сектор. Оттам ще настояват да се изготви правилник, който да показва в детайли как и при какви условия трябва да се освобождава ГМО в околната среда. ГМО са силен замърсител и водят до непредвидими последствия и за околната среда, и за здравето на хората. Законът е престъпен спрямо отговорността ни към бъдещето, смята още Надежда Максимова.
В Пловдив информационната кампания за вредата от генномодифицирани организми се проведе Централна поща в града от представители на „Зелени Балкани“ и „Граждани за Рила“. Те раздаваха брошури с разяснение за вредата от ГМО, а едновременно с това върви и подписка срещу приемането на изменение и допълнение на Закона за ГМО, който съществува у нас от 2005 г.
От асоциацията на пчеларите пък искат наказателна отговорност за хората, които засяват и отглеждат ГМО у нас, като по този начин замърсяват околната среда. Те настояват за промени и допълнение на закона за ГМО. Това деяние да бъде криминализирано, настоява Илия Цонев, председател на Асоциацията на пчеларите. Пчеларите искат още отстояване на 5 км разстояние на районите, засадени с ГМО от пчелините. Всички граждански организации настояват и за обществено обсъждане на тези промени. Според Валя Божкова, магистър по овощарство в Института по овощарство в Пловдив, ГМО причиняват алергии, дори ракови заболявания.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.