Приморско - кварталът на магистратите
Нос Боруна, където съдия Деница Урумова вече е положила основите на хотела си, общински парцел край морето в Приморско като "крайно нуждаеща се" е получила и 86-годишната Елка Икономова, майка на съдията от ВАС Андрей Икономов.
"Приморско трябваше да се превърне в атрактивен туристически център, а за това бяха нужни постоянни жители. Привличахме ги, като им давахме отстъпено право на строеж, за да се задържат в града. Не ги знам всичките, които получиха общински парцели, на мен ми носеха само да подписвам документите накрая. Но си спомням, че разбърквахме имената и теглехме жребий кой терен на кого ще се падне. Между тях имало и магистрати. И какво от това"" - тази изповед е на бившия кмет на община Приморско Димитър Димитров, който три поредни мандата търгуваше влияние чрез раздаване на общински терени на съдии, прокурори, политици и генерали, пише бургаският в. „Десант“.
На 12 април изданието изнесе данни за младшия съдия от Благоевградския окръжен съд Деница Урумова (дъщеря на Николай Урумов от ВАС), която докато е била още студентка, получила право да строи "сграда за жилищна нужда" на най-красивото място в крайморския град " направо на скалите на Боруна. За целта магистратската щерка се регистрирала адресно на ул. "Стара планина" №7 през лятото на 2007 г. и цели 7 дни се водила жител на Приморско. Колкото да бъдат предвижени документите й на социално слаба. Като крайно нуждаеща се, Урумова получила 469 квадратни метра срещу символичната сума от 1829 лева на самия нос в курортното селище. В молбата си младата Деница е писала, че "дели жилищна площ с още 4 човека" на посочения от нея адрес, затова спешно трябва да се разшири.
Урумова се възползва от правото си на строеж и днес на Буруна в Приморско можете да видите жилищна сграда от няколко етажа в строеж, който напредва бързо, съобщи capital.bg.
И докато младши съдията (по документи) е гражданин в крайна жилищна нужда в община Приморско, тя закупува апартамент в съседното с. Лозенец, при това на изключително изгодна цена - 81 квадрата за 25 920 лева, или 320 лв. на кв.м. Продавач е фирмата „Лева груп“ (част от „Лев корпорация“, където мажоритарен собственик е приятелката на Алексей Петров - Ива Павлова). Управителят й Момчил Кръстев, задържан при операция „Октопод“, е освободен от съда, тъй като доказателствата на обвинението срещу него бяха оскъдни.
Друго интересно съвпадение е, че през 2006 г. майката на Деница Урумова - адвокат Здравка Урумова, получава също като крайно нуждаеща се правото на строеж върху 564 кв.м в съседната община Ахтопол. Заради това свое решение кметът на града е осъден за създаване на документ с невярно съдържание и Здравка Урумова така и не успява да се възползва от правото си. За 2007 г. Николай Урумов и съпругата му декларират пред Сметната палата, че имат близо 150 хил. лв. в брой или във влогове. Следващата година спестяванията им вече възлизат на близо 200 хил. лв.
Любопитен факт е, че през 2009 г. Николай Урумов декларира, че съпругата му е придобила два имота на морето - апартамент в морското село Лозенец от 71 кв.м, за който твърди, че е наследство, и апартамент в местността Алепу от 42 кв.м срещу сумата от 42 300 лева. Декларираното от Урумов обаче се разминава с данните от имотния регистър, където се вижда, че Здравка Урумова в действителност е закупила два апартамента от "ГБС Инвест" ЕАД. Единият струва 80 хил. лв. с площ от 74.5 кв.м и е в комплекса „Свети Тома“, а другият е от 48.6 кв.м, с цена 42 хил. лв. Защо Сметната палата и прокуратурата са проспали това разминаване, можем само да гадаем. Обаче към 2007 г. Деница Урумова е била в управлението на „Вършец инвест“ ЕАД, собственост на „Главболгарстрой холдинг“ " дружеството-собственик на „ГБС Инвест ЕАД“, от което майката на Деница закупува имотите си.
Бащата на Деница Урумова ръководи Трето отделение във ВАС. В него се разглеждат делата по Закона за общинската собственост - нормативния акт, който урежда процедурата, по която повечето от героите на тези текстове са получили имоти като крайно нуждаещи се.
В правната система „Апис“ при търсене на съдебни актове, съдържащи „Приморско“ и „Урумов“, се вижда, че за периода 2005-2010 г. Николай Урумов е бил докладчик по пет дела със страна община Приморско. Само един от тези казуси не е приключил в полза на общината - делото е било препратено по компетентност на друг съд. Подобна справка, естествено, не е изчерпателна.
Като председател на отделение Николай Урумов има редица правомощия по постъпващите при него дела и най-вероятно има резолюция по всяко от тях, по които страна е била община Приморско. Дали това е имало отношение към имотните начинания на роднините му в района, няма как да знаем.
Съдия Деница Урумова каза, че ще коментира случая след приключване на проверката във Висшия съдебен съвет. Баща й Николай Урумов беше по-лаконичен: „Моля ви се, не ме тормозете.“
Оказа се, че бъдещата съдийка обитавала един и същи адрес с майката на друг съдия от ВАС - Андрей Икономов. В различни години обаче. През април 2004 г. на прословутата улица "Стара планина" 7 била регистрирана (само на книга) и Елка Икономова. По това време тя е била на 80 години, но въпреки напредналата й възраст също получила право да строи край морето.
Молбата за кандидатстване за отстъпено право на строеж, подписана от възрастната жена на 12 януари 2004 година, съдържа и други любопитни подробности. Неизвестно защо, Елка Икономова посочила в текста и втори адрес, на който също се водила, че уж живее " на ул. "Ропотамо" №4. Проверка на ДЕСАНТ установи, че това е домашният адрес на бившата заместник-кметица по времето на Димитров и настояща общинска съветничка Маргарита Серафимова (която пък картотекирала през този период като крайно бедни себе си, сина си и свекърва си, и раздала на всички по един хубав парцел до дюните на северния плаж и в тузарския квартал на Приморско в местността Узунджата).
Независимо от съмнителните обстоятелства, посочени в молбата, майката на върховния магистрат се сдобила с 430 кв.м за сумата от 1677 лева. Теренът й се намира на 50 метра от този, на който Деница Урумова в момента строи хотел на 5 етажа.
"Това име Елка Икономова не ми говори нищо. Ако ме насочите да ми подскажете нещо, къде живее, с какво се занимава, мога и да се опитам да се сетя", заяви изненадващо Серафимова, която по документи в полицията се води хазяйка на Икономова.
Как точно Димитров е джуркал имената на оземлените през годините хора на закона, не знаем, но по необяснимо стечение на обстоятелствата съседка на Икономова в терен-близнак е дъщерята на Панайот Генков, който също е член на Върховен административен съд, сочат проверяващите. На 30 април община Приморско учредила отстъпено право на строеж на Ваня Панайотова Генкова върху общински имот - пак от 430 квадратни метра, и за същата сума от 1677 лв. В декларацията си това съдийско чедо пък посочило постоянен адрес на ул. "Странджа" 9А. Където тя, както и останалите магистратски роднини, никога не са живели реално. Този номер тогава, а и до ден-днешен, обитава мъж на име Димо Парушев, научи вестникът.
Пак "случайно" през същата година възрастната Икономова и младата Генкова решили за по-удачно да обединят терените си и на така уедрения парцел си построили огромен хотел. Половината апартаменти от който в момента са обявени за продажба.
Кой управлява в момента почивния комплекс, се опитахме да разберем от самия съдия Андрей Икономов.
"Това са глупости, моето име не е излизало никъде, затова не мога да имам отношение. Доколкото знам, майка ми ми беше казала, че ползва услугите на консултанти. Пък и тя е в отлично здраве жената (в момента Елка е на 86 години)", заяви той. След което добави, че е добре първо "да изчакаме да чуем заключенията на съответните органи".
ВКП и ВСС започнаха проверка как са били раздавани отстъпените права на строеж в Приморско през периода 2003"2007 г. и има ли замесени в скандалните сделки имена на магистрати. Тези на Елка Икономова, Ваня Генкова и Деница Урумова се знаят още от октомври миналата година, когато временна комисия на Общинския съвет в Приморско излезе с подробен доклад как и на кого са били неправомерно раздавани общински терени на първа линия до морето. Още тогава ОбС е изпратил копие на протокола в Районна прокуратура - Царево. Където обаче отказали да образуват предварително производство, защото "давността е изтекла". След което съветниците пратили сигнала до Върховна касационна прокуратура и лично до главния прокурор Борис Велчев, който разпределил проверката на върховния прокурор Мила Георгиева. Това станало в началото на тази година. Тъй като по подсъдимост случаят трябва да се гледа в Бургас, Георгиева, от своя страна, го препратила в Бургаска окръжна прокуратура. А тя самата останала само като наблюдаващ прокурор. В крайна сметка разследването било възложено на местен полицай в Приморско, който подходил към случая съвсем избирателно. От десетките примери за неправомерно възлагане на отстъпено право на строеж и незаконни заменки служителят си харесал само един, в който бившият кмет Димитър Димитров "оземлил" с общински терени семейството си.
Едва след публикацията "Бедна съдийка вдига хотел" през април ВКП разпореди нова проверка. Независимо от тях инспекция извършва в момента и етичната комисия на Висшия съдебен състав. Членове на комисията дошли да се запознаят на място с документацията в края на миналия месец, след което обаче изненадващо си дали отвод.
Имената, на които се натъкнали в архивите, били на техни приятели.
Един от тях - Андрей Икономов, председател на Пето отделение на Върховния административен съд от 2004 г., във ВАС е от 1998 г. и член на Висшия съдебен съвет, ще се запомни с две погубни за българската природа съдебни решения. През 2006 г. оглавяван от него тричленен състав на ВАС отмени статута на защитена територия на „Камчийски пясъци“. През юни 2007 година пък той прогласи заповедта за обявяване на природен парк "Странджа" от 1995 г. за нищожна и даде картбланш на инвеститори да изсипват бетон в защитената зона. И в двата казуса той използва едни и същи аргументи - а именно "неточни граници на парка".
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.