При надница 12 долара цената ни е $1.54 млн.

07 юни 2011 00:14   2205 прочита

Жителите на Люксембург оценяват живота си на 5 млн. долара, руснакът струва 195 000 долара

Човешкият живот е безценен. Това обаче не значи, че изчисления за стойността му не се правят постоянно. Погледнете животозастрахователните компании и претенциите за обезщетения след инциденти и ще се убедите в това.

Напоследък се появиха схващания, че цената на човешкия живот в дадена държава е далеч по-точен показател за състоянието на икономиката, отколкото брутният вътрешен продукт, разделен на глава от населението. Това също е повод да погледнем по-детайлно на въпроса: Колко струва човешкият живот?

Схващането, че животът е безценен, е застъпено в законите, елиминирали робството и търговията с хора, както и в строгото преследване на престъпленията против личността. Едно от първите съвременни изследвания за стойността на човешкия живот в пари, проведено на базата на статистически формули, е от 60-те години на миналия век. Тогава е било установено, че американецът и англичанинът оценяват себе си на шест пъти повече от общия размер на парите, които са способни да заработят през целия си живот накуп.

Това всъщност е и един от най-популярните методи за оценка на човешкия живот - на база на приходите, които даденият човек може да генерира. Така средният жител на Люксембург е оценял живота си на $ 5 млн., в САЩ животът е струвал $2.6 млн., в Швеция - $2.4 млн., във Великобритания $2.3 млн., в Португалия $1 млн., я животът на руснака по това време е струвал $195 хил.

Много важна променлива в уравнението обаче се оказва вероятността от настъпване на смърт. През 2003 година в Русия вероятността е била 0.016, докато в САЩ вероятността е била 0.008. Изследовател от Чикаго установил, че през 1987 година, когато в САЩ се увеличава допустимата скорост по пътищата с 2%, това покачва броя на пътнотранспортните произшествия с 35%. Така сметката за един човешки живот има следния вид - при надница от $12 в годините 1987-1992 цената на един човешки живот е приблизително $1.54 млн.

Друг начин за оценка на човешкия живот взема предвид дали сте готови да платите допълнително за средства, които биха спасили живота ви, например за въздушна възглавница в колата ви. Във Великобритания пък има индикатор QALY който се приема за еталон при напълно здрав, работещ, перспективен човек. Цената е 30 хил. паунда.

Обикновено оценката на живота надхвърля значително размера на обезщетенията, които се плащат при злополуки. Освен това в много случаи системата третира човешкия живот различно.

Така например в Русия при злополука във влака може да се претендира за обезщетение от 12 хил. рубли, но ако лицето е починало в самолетна катастрофа, цената е 2 млн. рубли. Разбирането тук е, че средният потребител на услугата въздушен транспорт е по-богат от този, ползващ влака.

Във Финландия хората, които са загубили близки в природни бедствия или пътни катастрофи, не получават обезщетения. Но ако лицето е пострадало в транспортно произшествие и е останало инвалид, държавата поема всичките разходи по грижите за него.

Напоследък се забелязват увеличения на обезщетенията за пострадали от терористични атаки. Ако през 2000 година близките на починали при терористичния атентат на площад „Пушикин“ в Москва получиха по 20 хил. рубли, то след атентата в московското метро от 2010 година близките на жертвите получиха по 1 млн. рубли на човек. След терора на летище „Домодедово“ през 2011 година са плащани и по 3 млн. рубли на загинал.

Не бива да се пренебрегва цената, която се дава за човешкия живот в престъпния свят. Черният пазар на роби оценя един бял човек на $90, при това мъжете са по-скъпи от жените. Разценки има и на човешките органи. Един бъбрек например струва ?80 хил., според неофициални данни.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар