При легализацията на дипломата на Калина Илиева не е проверявано фалшива ли е тя
Образователният министър Сергей Игнатов
При легализацията на дипломата на бившия изпълнителен директор на фонд “Земеделие” Калина Илиева не е било проверявано дали тя е фалшива, а само дали съответства на дипломите, издавани от съответното висше училище, обяви вчера министърът на образованието Сергей Игнатов.
"Дипломата на Калина Илиева е легализирана през 2008 година, като всичко е минало нормално през Националния център за информация и документация (НАЦИД) към министъра на образованието. От НАЦИД са се свързали с германския институт, но тогава не е било проверявано дали дипломата е фалшива, или не. При легализация се проверява дали дипломата е издадена от акредитирано висше училище, дали отговаря на всички изисквания на германската страна и дали носи нужните отличителни знаци", обясни Игнатов пред БНТ.
Легализацията е подписана от зам. министър Ваня Добрева (БСП), която е отговаряла за дейността на НАЦИД. По думите му обаче тя не носи отговорност. Според Игнатов отговорност носят единствено Илиева и този, който е фалшифицирал дипломата.
Игнатов посочи, че сега образователното министерство е изпратило официално запитване до Висшия институт по техника и икономика в Берлин и очаква скорошен отговор.
В края на миналата седмица след разследване на столичен ежедневник стана ясно, че дипломата на бившия изпълнителен директор на фонд “Земеделие” Калина Илиева е фалшива. От германското висше училище твърдят, че Илиева е изключена от университета в Берлин, тъй като не е положила изпит.
Игнатов заяви, че ако дипломата се окаже фалшива, е неприятно, но подобни скандали избухват и на други места. "И в Германия преди няколко месеца избухна скандал с фалшиви дипломи за докторска степен, тъй като там притежателите на докторска степен получават по-високи заплати. Така че в образованието, където са включени много хора и има много интереси, е естествено, че се получават такива случаи", заяви той.
"Нашата задача е да затегнем режима. България дори е обвинявана, че режимът на легализация е тежък, въпреки че аз твърдя, че в много отношения той е либерален. У нас само за месец става легализацията. Това, което ние правим доста архаично, е, когато имаме бакалавърска или магистърска степен от известен университет, ние не я признаваме автоматично, а броим часовете, натоварването, семестрите. Може би тези неща извън държавно регулираните професии трябва да отпаднат", коментира министърът.
А бе Фараоне, думите ти си противоречат - та ако проверката дали съответства на дипломите, издавани от съответното училище, не е проверка за фалшификация, какво друго ще е? Как, ако е фалшива, ще "съответства" на дипломите?
А и тая глаДна асистентка Добрева, която е забъркала кашата, сега Параванов я гласял за твоя стол! Ега ти кадрите, ега ти шуро-баджанащината!!!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.