Президентът сезира Конституционния съд за НПК
Президентът Георги Първанов ще сезира Конституционния съд за част от приетите от парламента промени в Наказанително-процесуалния кодекс. В сряда Народното събрание отхвърли неговото вето върху текстовете за „резервния защитник“ и възможността да се постановяват присъди въз основа на тайни доказателства.
Дебатът при повторното гласуване на НПК не промени разбирането, че атакуваните разпоредби нарушават основните права и свободи на гражданите, участващи в наказателното производство, заяви Първанов. Той вече е подписал указа за обнародване на промените в НПК.
Засега не се уточнява по кои текстове от основния закон ще бъдат атакувани промените на ГЕРБ. По всяка вероятност Първанов ще атакува НПК за влизане в противоречие с чл. 31, ал. 4 от Конституцията, в която се казва, че „не се допускат ограничения на правата на обвиняемия, надхвърлящи необходимото за осъществяване на правосъдието“.
Според множеството противници на промените в кодекса назначаването на „резервния защитник“ ограничава правата на обвиняемия. В мотивите за налагане на президентското вето се казваше, че въвеждането на тази фигура в процеса „противоречи на чл. 6, т. 3 от Европейската конвенция за защита правата на човека, прокламиращ, че всяко лице, обвинено в извършването на престъпление, има право „да се защитава лично и да ползва адвокат по свой избор“.
Сега НПК вече ще дава възможност при неявяване по неуважителни причини на упълномощения адвокат и на обвиняемия резервният защитник да предприема процесуални действия без знанието на тъй наречения му довереник. Най-оспорваният момент е, че в рамките на досъдебното производство този адвокат се назначава от прокурора.Това на практика означава, че обвинителят ще си назначава своя противник в процеса. По време на съдебната фаза „резервата“ ще се назначава от съда.
Първанов се позова и на Европейската конвенция за защита правата на човека, която гласи, че никой не трябва да бъде съден само въз основа на тайни доказателства. Промените в НПК създават именно тази възможност, след като съдът ще може да осъжда само върху показанията на анонимен свидетел и данни от специални разузнавателни средства.
Още по време на парламентарния дебат от БСП заплашиха, че ще сезират Конституционния съд, но Първанов ще предприеме това действие вместо тях.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.