Президентът подписа Закона за електронните съобщения

02 март 2010 00:14   4 коментара   12446 прочита
Георги Първанов
Георги Първанов


Георги Първанов

Първанов обаче поиска висши съдии да дават разрешение за следене

Президентът Георги Първанов подписа указ за обнародване на промените в Закона за електронните съобщения, който беше приет от депутатите на 17 февруари. Според държавния глава законът е претърпял сериозна еволюция спрямо първоначалния вариант, което показва волята на законодателя да търси баланс между защитата на обществения интерес и защитата на индивидуалните права и свободи.

В резултат на дискусията в пленарната зала, както и на активността на гражданското общество, проследяването на трафичните данни е ограничено до предотвратяването и разкриването на тежки престъпления, както и на компютърни престъпления. Фактът, че не всички компютърни престъпления са тежки, позволява да се застъпват позиции, че разрешеният достъп до данни за тях накърнява буквата на Конституцията, заявиха от „Дондуков“ 2.

Ограничението за използването на трафичните данни обаче само за разкриване и предотвратяване на тежки престъпления, за каквото продължават да настояват някои граждански структури, би затруднило борбата със сериозни престъпления като детската порнография, присвояването на самоличност и още някои, които, макар и да не са тежки според българското законодателство, са грубо посегателство срещу правата на личността, коментираха от Президенството. Това би означавало да се накърни не буквата, а духът на Конституцията, което не бива да се позволява.

По-удачно би било разрешенията за проследяване на трафичните данни да се дават от по-високо ниво в съдийската йерархия, отколкото законодателят е предвидил. В момента според закона разрешение за следене се дава от председателя на районния съд. С оглед предотвратяване на безконтролното и непропорционално навлизане в личното пространство на гражданите, законът предвижда Комисията за защита на личните данни да е наблюдаващ орган относно сигурността на данните, които ще се проследяват, а Народното събрание чрез комисия да осъществява парламентарен контрол и наблюдение на процедурите по разрешаване и осъществяване на достъп до въпросните данни, както и по защита на правата и свободите на гражданите срещу незаконосъобразен достъп до тези данни.

Президентът Георги Първанов ще следи внимателно информациите и докладите на двете комисии, защото е важно обществото да бъде сигурно, че стремежът на законодателя за баланс между по-ефективните средства за борба с престъпността и правата на отделната личност ще бъде реализиран и в практиката.

4 коментара
02 Март 2010 06:02 | какво става !
Оценка:
-3
 (
7
 гласа)

сяндянски 1 ком
сандански простотии
Анонимните". Имаше период, през който бях включил възможността да се коментира под всяка статия. Свободно, без да е задължителна регистрация.
Извинявайте, но често имах чувството, че в част от дописките се изсипва съдържанието на кофата с нечистотиите на българския неофциалeн език.
Предупредих няколко пъти, че усещането за анонимност в Интернет е твърде сериознa заблуда. Виждах IP адресите на авторите и мрежите, от които влизат в Интернет.
Имаше такъв веселяшки отговор: "Много важно като виждаш тези числа! (за IP-адресите става дума). Е, хубаво... Докато не бях принуден да разпечатам и дам на едно място един-два форума, заедно с цялата техническа информация. Кой от вас е готов доброволно и стремглаво да се втурне към серия от главоболия?


02 Март 2010 07:54 | .
Оценка:
5
 (
11
 гласа)

към какво става-това е за прокурор!


02 Март 2010 20:15 | какво става !
Оценка:
-1
 (
5
 гласа)


ед.ч. ме·ке·ре
членувано ме·ке·ре·то
мн.ч. ме·ке·ре·та
членувано ме·ке·ре·та·та


02 Март 2010 20:17 | .
Оценка:
0
 (
4
 гласа)

Защо прокуратурата мърчи !!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар