Президентът Георги Първанов предупреди премиера Бойко Борисов, че му кроят капан

17 декември 2009 00:20   1 коментар   13881 прочита
Георги Първанов
Георги Първанов


Георги Първанов

Не е нормално мнозинството да бъде питано за права на малцинството, а свалянето на новините на турски език по БНТ може да доведе до негативни процеси, предупреждават и медийни експерти

Президентът Георги Първанов обяви вчера, че не намира за уместен дебата за новините на турски език по Българската национална телевизия, още помалко, когато е придружен от идеята за референдум. Моето подозрение е, че тук е скроен един голям капан за министър-председателя. Дано и той да го разбира, изтъкна държавният глава.

Идеята за референдум за турските новини бе лансирана във вторник след среща между лидера на Атака и премиера. Волен Сидеров отбеляза, че в държавните институции и в медиите на държавна издръжка трябва да се използва само официалният за страната език - българският. Могат да ни атакуват, ако вземем решение, че спираме новините на турски език, но референдумът е най-демократичният начин да се определи общественото мнение, само така можем да бъдем абсолютно сигурни в желанието на българския народ, коментира от своя страна премиерът.

Депутатите от Ред, законност, справедливост се обявиха срещу провеждането на референдум за новините на турски език. Според Яне Янев заявената подкрепа за референдума за новините на турски от страна на министър-председателя говори за сключена коалиция между Атака и ГЕРБ. По думите му въпросът може да бъде решен с решение на Министерския съвет, а не с референдум. Това, което се правело сега, било гавра с демокрацията. Янев обясни, че РЗС принципно е за провеждане на референдуми, но по важни въпроси като това, дали да се изготви нова българска конституция, президентска или парламентарна република да бъде България.

Според редица обществени анализатори решението за референдум на турските новини може и да изглежда в тон с демократичните традиции, но може да стане повод за недемократичното отнемане на права, а спирането на новините може да се окаже оръжие в ръцете на ДПС. Според тях турското малцинство не трябва да става изкупителна жертва на негативизма към партията на Ахмед Доган. Не е нормално мнозинството да бъде питано за права на малцинството, а свалянето на новините на турски език по БНТ може да доведе до негативни процеси и явления, които не са в интерес на българското общество, смятат те.

Политологът Огнян Минчев смята, че е грешка Атака да бъде подкрепена по въпроса за референдум за новините на турски език. Аз лично смятам, че българското общество като цяло е заинтересовано новините на турски по националната обществена телевизия да съществуват, защото в тези новини се изразява повече или по-малко официалната позиция на страната. В този смисъл е по-добре българските турци да гледат националната телевизия, а не да получават своята информация от алтернативни източници, коментира Минчев пред агенция Медиапул. Той посочи, че излъчването на новините на турски е едно демократично право и забраната му ще даде аргументи както на ДПС, така и на кръговете, свързани с движението, да говорят за дискриминация на българските турци.

Провеждането на такъв референдум е лишено от всякаква логика, тъй като не е нормално мнозинството да бъде питано за права на малцинството, каза медийният експерт Георги Лозанов и добави, че демокрацията е по-сложно нещо от простото диктуване на мнозинството. Въобще не виждам причина новините на турски език да се превръщат в такъв дебат. По-скоро те се превърнаха в политически инструмент на Атака, за да може да отстоява собствените си позиции. Според него агресията е насочена не срещу новините на турски език и турското малцинство, а срещу обръчите от фирми на Ахмед Доган. Лозанов е на мнение, че не трябва да се допуска малцинството да плати за негативизма, натрупан срещу лидера на ДПС.

Според адвокатът по защита на човешките права Михаил Екимджиев одобрението за референдум е популистки ход. Под прикритието на пряката демокрация, израз на която е референдумът, се цели ограничаването на права на част от хората в България, които по една или друга причина не владеят български език, смята Екимджиев. Според него това е ход, който в близък план може да донесе чисто популистки ползи на управляващата партия ГЕРБ, но в дългосрочен план увеличава пропастта между българския и турския етнос. Той не изключва възможността свалянето на новините на турски по БНТ да доведе до подсилване на сепаратистки настроения. След като държавата не ги припознава като нейни граждани, нормално е те просто да търсят подкрепа от други държави или да търсят други, паралелни на държавата формирования, за да се чувстват представени, допълва Екимджиев.

Провеждането на референдум за новините на турски език по националната телевизия не е европейска политика. Такова мнение изрази бившият депутат от НДСВ и съветник на националния омбудсман Борислав Цеков. По думите му, тази идея е напълно неоправдана и е обидна за всеки българин. Той е категоричен, че тя е унизителна за българските турци. Освен това според него провеждането на референдум ще струва на българския данъкоплатец поне 10-15 милиона лева.

1 коментар
17 Декември 2009 20:35 | URSA MAJOR
Оценка:
-3
 (
17
 гласа)

Гоце, крайно време е да млъкнеш.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар