Президентът Георги Първанов оспори присъдите по анонимки и бръмбари и въвеждането на резервния защитник
Президентът Георги Първанов наложи вето върху някои от измененията върху Наказателно-процесуалния кодекс, които депутатите приеха малко преди да излязат във ваканация. Държавният глава иска ново обсъждане на текстовете, с които се позволява да бъдат издавани присъди на базата на информация, събрана със специални разузнавателни средства (СРС) и на показанията на свидетели с тайна самоличност. „Специалните доказателствени средства и способи на доказване не могат да бъдат единствено основание за осъдителна присъда, защото комбинацията между тях не може да не постави под сериозно съмнение справедливостта на процеса и достоверността на доказателствения материал", пише в мотивите си Първанов.
Президентът иска от депутатите да върнат старото положение, при което фактите, установени чрез СРС и таен свидетел, задължително трябва да бъдат подкрепени с други доказателства.Президентът налага вето и на тескта, с който се въвежда фигурата на резервния защитник, когото прокурорът или съдът могат да назначат на обвиняемия. „Тази промяна противоречи на чл. 6, т. 3 от Европейската конвенция за защита правата на човека, прокламиращ, че всяко лице, обвинено в извършването на престъпление, има право "да се защитава лично и да ползва адвокат по свой избор", смята Първанов. Текстът според него нарушава и Международния пакт за граждански и политически права. В мотивите си към ветото президентът подкрепя измененията като цяло.
Той е доволен от включването на полицейските органи в състава на разследващите органи, изричното признаване на докладите и приложените към тях документи от разследвания на ОЛАФ с измамите като писмено доказателствено средство, както и възможността органите на досъдебното производство и съдът да поискат тези материали от директора на службата. Стъпка в положителна посока е според него и предвиждането на облекчена процедура при предявяване на обвинението и предявяване на разследването.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.