Президентът Г. Първанов наложи вето върху промените в Кодекса на труда
Ако отпуските изгорят, това противоречи на Конституцията
Президентът Георги Първанов върна за ново обсъждане в Народното събрание текстовете от промените в Кодекса на труда, с които натрупаните до 31 декември 2009 г. отпуски трябва да се използват до края на 2011 г., след което “изгарят”, а работниците не получават обезщетение за тях. Ограничението противоречи и на Конституцията, и на международни договори, по които България е страна, отбелязва в мотивите си Първанов.
Според президента така се отнема придобито от работниците и служителите право на отпуск - “неговото реално упражняване и заместващото го парично обезщетение при прекратяване на трудовото, съответно служебното, правоотношение”. Освен това по този начин последиците на кризата се възлагат неоснователно на икономически най-уязвимите - работниците и служителите и обикновените държавни служители, посочва в мотивите си Първанов. И добавя: “Те са полагали труд, а се лишават от неизползваната годишна почивка или нейната парична компенсация при прекратяване на трудовото правоотношение”.
Още в неделя Първанов коментира, че има сериозни резерви към текстове от закона. Невъзможността за ползване на отпуски за времето до 2010 г. след 31 декември 2011 г. или за тяхното компенсиране при прекратяване на трудовото или служебното правоотношение е недопустимо отнемане на придобити права. Това противоречи на текст от Конституцията, която забранява отнемането на основните права на гражданите, каквото е правото на платен годишен отпуск, посочва в мотивите си държавният глава. Не е налице обявяване нито на война, нито на военно положение, нито на друго извънредно положение, при които този текст от основния закон допуска временно ограничаване упражняването на тези права, отбелязва Първанов.
С приетите на 23 юни от парламента окончателно промени в Кодекса на труда се цели намаляване на неблагоприятните последици на икономическата криза, но се преуреждат и основни трудови права, посочва президентът. При формиране на позицията си държавният глава отчел и изразените публично становища, информират от прессекретариата му. Първанов споделя напълно становището на КНСБ, че ограничаването на правото на ползване и обезщетение за вече натрупани отпуски ще има негативно действие за правоимащите.
В същото време Първанов посочва, че идеите на поправките като цяло трябва да бъдат подкрепени, тъй като създават повече възможности на работодателите за запазване и ефективно използване на работната сила и повече дисциплина на участниците в трудовите правоотношения.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.