През 2050 г. всеки трети българин пенсионер

16 март 2012 00:13   3 коментара   3273 прочита

Симеон Дянков: Внасяме кадри от чужбина, в земеделието до няколко години стигаме нивото от социализма

53,9 на сто от хората в България ще са в работоспособна възраст през 2050 г., се казва в доклад на Световната банка, представен от главния икономист на институцията за Европа и Централна Азия Индермит Гил. В момента хората, които са в работоспособна възраст, са 68,3 на сто. В същото време хората, които са в пенсионна възраст в момента, са малко над 17 процента, докато през 2050 г. делът им ще е над 33 на сто от населението. Средно Европа губи по 1 млн. работници годишно, обобщи Гил.

Докато Северна Америка ще увеличава броя на работниците си, Европа ще губи своите, и то Европа като цяло - всички 45 страни, които са обхванати от доклада, каза Гил и допълни: "Ние ще губим приблизително по 1 млн. работници годишно. Страни като България и Румъния ще губят дори повече работници като съотношение спрямо работната сила. На това трябва да се обърне внимание”, категоричен е експертът.

Друга важна тенденция е продължителността на престоя на хората на пазара на труда и продължителността на живота. Гил даде за пример Франция, където сега един чевек се пенсионира девет години по-рано, отколкото през 60-те години. В същото време продължителността на живота е с около 6 години повече. Т.е. сега се получават 15 години повече, за които пенсионната система трябва да плаща в сравнение с 60-те години. По думите на специалиста няма пенсионна система, която може да издържи на такъв удар.

Сферата на публичните финанси, данъците и търговията са силните страни на българската икономика. Сред основните слабости е демографската картина, което е типично за Европа, както и влошаващото се висше образование, посочи вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков по време на представянето на доклада Данъчното ни бреме е най-ниското в Европа.

През 2011 г. държавата е преразпределила под 27 процента от БВП, докато средното за Европа равнище е около 40 процента, отбеляза Дянков. Това по думите му означава, че държавата не се меси в икономическия живот и това е плюс. Ако икономиката започне да се развива по-бързо, можем да преодолеем отрицателния демографски прираст чрез привличане на работна ръка отвън, смята Дянков. Той даде пример със САЩ, където 30-40 на сто от икономическия растеж се дължи на работна ръка отвън. Българската инфраструктура от минус в последните години започва да се превръща в плюс и в бъдеще ще бъде предимство за растежа, прогнозира финансовият министър.

Предстои да се реализира електронното правителство, а селското стопанство се развива с бързи темпове и след няколко години ще достигне нивата си от времето на социализма, обясни още Симеон Дянков. Външна опасност за българската икономика е Гърция; тя за години напред ще остане един от най-слабо развиващите се региони в Европа и това ще ни влияе отрицателно, смята Дянков.

Друга опасност, която трябва да преодолеем според него, е, че все повече млади хора заминават да следват в чужбина и нивото на българското висше образование пада. Ние непрекъснато губим от това и върху висшето образование трябва да се фокусираме, заяви Дянков.

3 коментара
16 Март 2012 07:23 | 099
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

ДО ГОСПОДИН ДИАНКОВ/АМИ ВИДЕХТЕЛИ КАКВО НАПРАВИХТЕ САС РАБОТЕщИА НАРОД, ПРИНУДИХТЕ ГИ ДА НАПУСНАТ ДАРЖАВАТА, И СЕГА СЕ ВАСПОЛЗВАТ ДРУГИТЕ ДАРЖАВИ ОТ НАС, ОТ НАшИА ТРУД .ДОКОЛКОТО СЛУшЕМ САНАРОДНИЦИТЕ ЕМИГРАНТИ КАЗВАТ ТАКА НЕКА ДАНИ ПЛАщАТ ДОБРЕ щЕСА ВАРНЕМ, ЗАщО НЕ. ТА КОИ НЕ МИЛЕЕ ЗА СОПСТВЕНАТА СИ РОДИНА, ПОНЕ АС НЕ ПАЗНАВАМ ТАКАВ ЕМИГРАНТ. И СЕГА СЕ ВАИКАТЕ 4Е Е ЗАМРЯЛО СЕЛСКОТО СТОПАНСТВО, АМИ ВИЕ ГО ДОКАРАХТЕ ДО ТАМ.


16 Март 2012 07:45 | до горния 099
Оценка:
7
 (
7
 гласа)

Много ни дреме дали "щЕСА ВАРНЕ"-те (научи се поне да пишеш!). Въобразявате си, че в чужбина ви плащат много. С парите, които получавате там в България ще живеете на широко- в това няма спор. Но за там не ви стигат за нормален живот (разбирай нормален по българските представи за фукня). Единственото ви предимство е че живеете в подредени държави с правила и закони, които осигуряват по-добър живот и сигурност от хаоса, в който живеем в България благодарение на корумпираните и некадърни политици. Колкото до прогнозата, че ще останат главно пенсионери, нека политиците не се плашат - от този нервен живот няколкото поколения, които изнесохме на гърба си т. нар. преход, ще измрем малко преди да се пенсионираме. Пък и българското здравеопазване ще помогне допълнително за това.


19 Март 2012 18:02 | !
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Симеон Дянков: Внасяме кадри от чужбина, в земеделието до няколко години стигаме нивото от социализма
ХА ТАКА! ТОВА ВЕЧЕ Е ПРИЗНАНИЕ Е, ЧЕ ПРИ СОЦИАЛИЗМА ЗЕМЕДЕЛИЕТО БЕ НА ВИСОКО НИВО, И ЧЕ ПРИ ДЕМОКРАЦИЯТА И ЧАСТНАТА СОБСТВЕНОСТ = НА КАПИТАЛИЗЪМ, ОБРАЗОВАНИЕТО В БЪЛГАРИЯ СЕ СРИНА ДО ДОЛКОВА, ЧЕ ДОРИ И ЗА ЗЕМЕДЕЛИЕТО НЯМАМЕ ПОДГОТВЕНИ КАДРИ!!!
НАЙ- ПОСЛЕ, ДОБРЕ СИ ДОШЪЛ И ПРЕЗИМИЛ ДЯНКОВ В РОДНА БЪЛГАРИЯ!!!!!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар