През 2050 г. всеки трети българин пенсионер
Симеон Дянков: Внасяме кадри от чужбина, в земеделието до няколко години стигаме нивото от социализма
53,9 на сто от хората в България ще са в работоспособна възраст през 2050 г., се казва в доклад на Световната банка, представен от главния икономист на институцията за Европа и Централна Азия Индермит Гил. В момента хората, които са в работоспособна възраст, са 68,3 на сто. В същото време хората, които са в пенсионна възраст в момента, са малко над 17 процента, докато през 2050 г. делът им ще е над 33 на сто от населението. Средно Европа губи по 1 млн. работници годишно, обобщи Гил.
Докато Северна Америка ще увеличава броя на работниците си, Европа ще губи своите, и то Европа като цяло - всички 45 страни, които са обхванати от доклада, каза Гил и допълни: "Ние ще губим приблизително по 1 млн. работници годишно. Страни като България и Румъния ще губят дори повече работници като съотношение спрямо работната сила. На това трябва да се обърне внимание”, категоричен е експертът.
Друга важна тенденция е продължителността на престоя на хората на пазара на труда и продължителността на живота. Гил даде за пример Франция, където сега един чевек се пенсионира девет години по-рано, отколкото през 60-те години. В същото време продължителността на живота е с около 6 години повече. Т.е. сега се получават 15 години повече, за които пенсионната система трябва да плаща в сравнение с 60-те години. По думите на специалиста няма пенсионна система, която може да издържи на такъв удар.
Сферата на публичните финанси, данъците и търговията са силните страни на българската икономика. Сред основните слабости е демографската картина, което е типично за Европа, както и влошаващото се висше образование, посочи вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков по време на представянето на доклада Данъчното ни бреме е най-ниското в Европа.
През 2011 г. държавата е преразпределила под 27 процента от БВП, докато средното за Европа равнище е около 40 процента, отбеляза Дянков. Това по думите му означава, че държавата не се меси в икономическия живот и това е плюс. Ако икономиката започне да се развива по-бързо, можем да преодолеем отрицателния демографски прираст чрез привличане на работна ръка отвън, смята Дянков. Той даде пример със САЩ, където 30-40 на сто от икономическия растеж се дължи на работна ръка отвън. Българската инфраструктура от минус в последните години започва да се превръща в плюс и в бъдеще ще бъде предимство за растежа, прогнозира финансовият министър.
Предстои да се реализира електронното правителство, а селското стопанство се развива с бързи темпове и след няколко години ще достигне нивата си от времето на социализма, обясни още Симеон Дянков. Външна опасност за българската икономика е Гърция; тя за години напред ще остане един от най-слабо развиващите се региони в Европа и това ще ни влияе отрицателно, смята Дянков.
Друга опасност, която трябва да преодолеем според него, е, че все повече млади хора заминават да следват в чужбина и нивото на българското висше образование пада. Ние непрекъснато губим от това и върху висшето образование трябва да се фокусираме, заяви Дянков.
ХА ТАКА! ТОВА ВЕЧЕ Е ПРИЗНАНИЕ Е, ЧЕ ПРИ СОЦИАЛИЗМА ЗЕМЕДЕЛИЕТО БЕ НА ВИСОКО НИВО, И ЧЕ ПРИ ДЕМОКРАЦИЯТА И ЧАСТНАТА СОБСТВЕНОСТ = НА КАПИТАЛИЗЪМ, ОБРАЗОВАНИЕТО В БЪЛГАРИЯ СЕ СРИНА ДО ДОЛКОВА, ЧЕ ДОРИ И ЗА ЗЕМЕДЕЛИЕТО НЯМАМЕ ПОДГОТВЕНИ КАДРИ!!!
НАЙ- ПОСЛЕ, ДОБРЕ СИ ДОШЪЛ И ПРЕЗИМИЛ ДЯНКОВ В РОДНА БЪЛГАРИЯ!!!!!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.